arşiv

0, 2009 için arşiv

Tetrasiklin renkleşmesine son

Perşembe, 31 Ara 2009 yorum yok

Otuz beş yaşını aşmış birçok yetişkin birey dişlerinin fazla sarı olması ve de tetrasiklin lekeleri yüzünden toplum içerisinde gülümsemekten çekinir. Dişlerini düzenli olarak fırçalamalarına, kulaktan duyma birçok şeyi denemelerine rağmen bu lekelerden kurtulamayan bireylere Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Mehmet Zahid Kazandı tedavi önerilerinde bulundu.
Tetarasiklin renkleşmesi hakkında bilgi veren Diş Hekimi Mehmet Zahid tetrasiklinin çeşitli bakterileri öldürmeye yarayan güçlü bir antibiyotik olduğunu, 1980 yılından önce birçok kadın hamileliği sırasında bu antibiyotiği kullandığını ve bu dönemde kullanılan tetrasiklinli antibiyotiğin çocuğun dişleri sürülürken dişlerde kalıcı renkleşme ve lekelere neden olduğunu söyledi. Tetrasiklin yüzünden dişlerde oluşan renkleşme ve lekelerin genel ağız bakımıyla yok olmayacağını, bireylerin bunun için diş kliniklerinde diş hekimleri tarafından uygulanacak tedavilere ihtiyaçları olduklarını belirtti ve bu tedavileri sıraladı;
Diş Beyazlatma; Diş beyazlatma yöntemi estetik diş hekimliğinde en sık kullanılan tedavi yöntemidir. Dişlerinde çeşitli nedenlerden dolayı renkleşme oluşmuş bireylerin dişlerini beyazlatmak için kullanılır. Bilinen iki tip diş beyazlatma yöntemi vardır. Bunlar ev tipi diş beyazlatma ve ofis tipi beyazlatma yöntemidir. Ancak tetrasiklin lekeleri çok ileri durumda olan hastalarda beyazlatma işlemi istenilen sonucu vermez. Beyazlatma işleminin başarılı olup olmayacağının en doğru kararını ise diş hekiminiz verecektir.
Tetrasiklin renkleşmesine karşı porselen venerler; İleri boyutta tetrasiklin renkleşmesinin gözlemlendiği durumlarda diş beyazlatma işlemi istenilen sonucu vermez bu durumda porselen laminate venerlerin en uygun tedavi yöntemi olduğunu belirten Kazandı porselen yapraklar sayesinde bireylerin istedikleri formda, istedikleri beyazlıkta doğal dişlere sahip olabileceklerini belirtiyor ve bu tedavi yöntemi hakkında bilgi veriyor.

devamını oku…

Categories: Sağlık Bilgileri Tags:

Dişeti hastalığı hastalık habercisi

Perşembe, 31 Ara 2009 yorum yok

Periodontal hastalık olarak adlandırılan dişeti hastalığı dişetinde oluşan bakteriyel bir enfeksiyondur ve aslında bütün vücudunuzu etkiler. Diş eti hastalığının neden olduğu bakteriler eğer tedavi edilmezlerse bütün vücudunuzda kan yoluyla dolaşır ve ciddi rahatsızlıklara neden olurlar. Diş eti hastalığının birçok hastalıkla arasında tahmin edilenden daha fazla bir bağ olduğunu vurgulayan Plusdent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği’nden Mehmet Kazandı bize bu hastalıklardan örnekler verdi;

Ülser; Periodontal hastalık ve ülser arasında bir bağ bulunmaktadır. Diş eti hastalığına sahip kişilerin ağzında bulunan bakterilerle gastrik ülser bakterileri aynı bakterilerdir. Eğer ağzınızdaki bakteri miktarı çok fazlaysa bakteriler ağzınızdan midenize taşınırlar buda ülsere neden olabilir.
devamını oku…

Categories: Sağlık Bilgileri Tags:

Ağız sağlığında doğru bildiğimiz yanlışlar

Perşembe, 31 Ara 2009 Comments off

Diş hekimliğindeki hızlı gelişmeler ve bunların ağız ve diş sağlığına olan olumlu etkilerine rağmen birçoğumuz halen kulaktan dolma bilgileri uyguluyoruz. Halk arasında doğru olduğuna inanılan birçok bilginin aslında yanlış olduğunu belirten Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Onur Öztürk ağız ve diş sağlığı konusunda doğru bildiğimiz yanlışları ve yaptığımız hataları anlattı.

Dişleri sert bir şekilde fırçalamak parlamasına neden olur
Dişleri sert fırçalamak; dişleri temizlemek, parlatmak yerine dişlerin mine tabakasında aşınmalara neden olur. Dişlerin mine tabakasının aşınması sonucunda da alttaki sarı tabaka ortaya çıkar ve dişler daha sarı gözükür. Ayrıca sert fırçalamak, dişlerde hassasiyete ve diş eti çekilmesine neden olur.

Eğer dişlerimde görülen bir problem yoksa diş hekimini ziyaret etmeme gerek yoktur.
Dişlerinizde görünen bir problem olmaması diş hekiminize yapacağınız genel kontrollerinizi aksatmanız için bir neden değildir. Bireylerin dişlerinde hissedilen bir rahatsızlık duymadıkları takdirde diş hekimi ziyaretlerini ertelediklerini ancak bu durumda diş hekimlerinin erken teşhiste bulunamayıp hastaların daha büyük problemlerle karşı karşıya kaldıklarını belirten Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Onur Öztürk altı ayda bir yapılacak olan diş hekimi ziyaretlerinin ağız ve diş sağlığı için oldukça önemli olduğunu ve ertelenmemesi gerektiğini vurguluyor.

devamını oku…

Categories: Sağlık Bilgileri Tags:

Ağız kanseri nedir

Çarşamba, 23 Ara 2009 yorum yok

Kanser sözcüğünü artık daha sık duyar olduk. Neredeyse hepimizin ya kanserden yaşamını yitirmiş ya da kanser teşhisi konmuş bir yakını var. Son zamanlarda ise eskiden pek de bilinmeyen ağız kanseri yüzünden birçok kişi tedavi görmekte. Ağız kanserinin belirtilerini, nasıl önlenebileceğini, tedavi seçeneklerini, ağız kanseriyle yaşamın nasıl olacağını görüşlerini aldığımız Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Mehmet Zahid Kazandı’dan öğrendik.

Ağız kanseri nedir ?
Ağız kanseri dudakları, dili, yanakları ve boğazı etkileyebilen bir rahatsızlıktır. Dünyada her beş dakikada bir kişi ağız kanserinden hayatını kaybetmektedir ve bu sayı her geçen gün hızla artmaktadır. Bu veriler göz önüne alındığında aslında ne kadar özen gösterilmesi gereken bir rahatsızlık olduğu anlaşılmaktadır.

Belirtiler;
Ağız kanseri ağızda değişik formlarda gözükebilir. Bazen kırmızı ya da beyaz lekeler olarak çoğunlukla ise ağrı yapmamasına karşın iyileşmeyen yaralar olarak görülür. Bu durumu önceden anlayabilmeniz için ise ağzınızı düzenli olarak muayene ettirmeniz önemlidir. Eğer ağrısı olmayan üç haftayı geçkin bir süredir ağzınızda yara varsa ya da ağzınızda beyaz veya kırmızı lekeler varsa diş hekiminizden bir randevu almalısınız.

devamını oku…

Categories: Sağlık Bilgileri Tags:

Porselenle gelen güzellik

Çarşamba, 23 Ara 2009 yorum yok

Sağlıklı ve beyaz dişler, gerek sosyal yaşamda gerekse iş dünyasında insanların dikkat çekmesini sağlayan birer estetik öğedir. Ancak herkes özgürce gülümseyebilecek kadar şanslı olmayabiliyor. Özgürce gülümseyebilmek için sağlıklı ve düzgün dişlere sahip olmamız gerekir. Bu bağlamda birçoğumuzun problemi genellikle ön dişlerde olmasına rağmen bazen de problem yıllar öncesinden hatta çocukluk yıllarımızdan kalmış eski dolgular olabiliyor. Yıllar öncesinin teknolojisiyle yapılmış bu eski dolgular konuşurken ya da gülerken kötü bir şekilde görünebiliyorlar. Her ne kadar inci gibi dişlere de sahip olsanız o siyah görüntü bir anda bütün görüntünüzü bozabilir.

Sadece görsellik için değil;
Bu eski dolguların sadece görselliğe etkisi bulunmadığını belirten Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Onur Öztürk bu eski dolgulardaki dolgu ve diş arasındaki mesafenin zamanla açılıp içeriye yemek artıklarının girmesine ve bununda çürüklere neden olabileceğini belirtiyor. Öztürk “Diş hekiminizin yaptığı genel kontrollerde mutlaka bunları da kontrol etmesi gerekmektedir.” diyor, öncelikle sağlık açısından gerekli ise bunların değiştirilmesini öneriyor ve diş hekimliğinde diş dolguları için kullanılan porselen dolguları bize açıklıyor.

devamını oku…

Categories: Sağlık Bilgileri Tags:

Tartara savaş açın

Çarşamba, 23 Ara 2009 yorum yok

Diş hekimlerinin kalkülüs olarak adlandırdığı tartar, tükürüğünüzdeki mineral ve plaklardan meydana gelir. Bireylerdeki tartar birikiminin kişiden kişiye farklılık gösterdiğini ve ilk tartar oluşumunun yenilerin oluşumunu hızlandırdığını bildiren Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Mehmet Zahid Kazandı tartarın, periodontal hastalıklara yol açtığını da ifadelerine ekledi. Kazandı periodontol hastalık sonucunda dişetlerinin çekildiğini, dişlerin sallanmaya başladığını, dişetlerinin iltihaplandığını, sık sık kanamaların görüldüğünü, dişlerin direncinin azaldığını, çürüklerin hızlandığını, istenmeyen ağız kokusunun oluştuğunu ve dişlerin görünümünün çirkinleştiğini ifadelerine ekliyor ve tartardan kurtulmak için yapılması gerekenleri belirtiyor.
devamını oku…

Categories: Sağlık Bilgileri Tags:

Neştersiz Gençleşin

Çarşamba, 23 Ara 2009 yorum yok

Kozmetik Diş Hekimliği Sayesinde çok daha genç görünün;

Plastik cerrahi yöntemlerinden yararlanarak yılların bizde bıraktığı izlerden kurtulabildiğimizi herkes bilir. Ancak operasyonlar çoğu zaman oldukça maliyetli ve çok zaman alırlar. Bugünlerde uygulanan yöntem ise ameliyatsız gençleşmenize olanak sağlıyor. Estetik diş hekimliğinde uygulanan son teknolojiler plastik cerrahinin size kazandırdığı yılları elde etmeniz için farklı bir alternatif sunuyor.
devamını oku…

Categories: Sağlık Bilgileri Tags:

Diş dostu 10 besin maddesi

Çarşamba, 23 Ara 2009 yorum yok

İster inanın ister inanmayın tükettiğiniz yiyecekler diş sağlığınızı korumanıza ve gülüşünüzün parıldamasına yardımcı oluyorlar. Örneğin sürekli şekerli ya da nişastalı yiyecekler tüketirseniz plakta bulunan bakteriler dişlerinizi çürütmek için başka bir fırsat elde etmiş olurlar. Ancak doğal olarak bakterilerle savaşan, plakları uzaklaştıran ve nefesinizi tazeleyen yiyecekler tüketmeye özen gösterirseniz dişlerinizi doğal yöntemlerle korumasını desteklemiş olursunuz. Dişlerimizi doğal yöntemlerle korumaya yardımcı olan besinleri öğrenmek için Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Mehmet Zahid Kazandı’ yla görüştük.

İşte Diş Sağlığı İçin Tüketilmesi Gereken Besinler;

devamını oku…

Categories: Sağlık Bilgileri Tags:

İmplant nedir

Çarşamba, 23 Ara 2009 yorum yok

Beklide sizde eksik dişleriniz yüzünden ya da protezinizle kendinizi yeterince güvenli ve rahat hissetmediğinizden gülüşünüzü saklıyorsunuz. Ya da eksik dişiniz yüzünden yemek yerken ya da konuşurken zorluk çekiyorsunuz. Eğer bunlardan herhangi birine sahipseniz implant tedavisinin tam size göre olduğunu belirten Plusdent Diş Kliniği Diş Hekimi Mehmet Zahid Kazandı implant hakkında en çok merak edilen soruları cevaplandırdı.

İmplant nedir ?
İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar kazandırmak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan suni diş kökleridir. İmplantlar yaygın olarak dokulara uygun, son derece dayanıklı ve ileri teknoloji ürünü olan titanyumdan yapılırlar. İmplantların görünümü ve sizde verdiği his o kadar doğal olur ki genelde varlıklarını unutursunuz.
devamını oku…

Categories: Sağlık Bilgileri Tags:

Sağlıklı dişler için D vitamini

Salı, 22 Ara 2009 Comments off

Eğer dişlerinizin daha sağlıklı olmasını ve daha güzel görünmelerini istiyorsanız yaz henüz bitmeden güneşin tadını çıkartın. D Vitamininin sağlıklı dişler ve kemikler için kalsiyum kadar gerekli olduğunu belirten Plusdent Diş Kliniği Diş Hekimi Mehmet Zahid Kazandı D Vitaminin en önemli kaynağının ise güneş olduğunu söylüyor.

D vitamini kemik ve dişlerin oluşup şekillenmesinde vazgeçilmez bir vitamindir. Vücudun D vitamini gereksiniminin ise büyük ölçüde güneş tarafından sağlandığını belirten Diş Hekimi Mehmet Zahid Kazandı güneş ışınlarından yeteri kadar yararlanmanın sağlıklı dişler ve kemikler için önemli oluğunu vurguluyor. D Vitamini ve kalsiyum kemik kaybını önler ve iltihapları azaltır. Periodontal hastalığın fark edilebilir bir göstergesinin ise itihap olduğunun altını çizen Diş Hekimi Mehmet Kazandı özellikle Vitamin D ve kalsiyum eksikliği bulunan kişilerin periodontal hastalığa yakalanma riskinin arttığını belirtiyor. Periodontal hastalıktan kendilerini korumak daha sağlıklı dişlere ve kemiklere sahip olmak için kişilerin günde 10-15 dakika yalnızca ellerin güneşte bırakılması bile vücudun ihtiyacı olan D vitaminini kazanması için yeterlidir. Yeteri kadar güneşe maruz kalmayan yerlerde yaşayan bireylerin ise bu açığı kapatmak için süt, yumurta, peynir, ton balığı gibi yiyecekleri tüketmeleri gerekmektedir.
devamını oku…

Categories: Sağlık Bilgileri Tags:
mum