arşiv

0, 2010 için arşiv

Mercimekli Makarna Çorbası Tarifi

Salı, 30 Kas 2010 yorum yok

MALZEMELER
2 kahve fincanı yeşil mercimek
120 gr düz cornetti makarna
1 soğan
1 pırasa
2 çorba kaşığı zeytinyağı
5 su bardağı sıcak tavuk suyu
Tuz

HAZIRLANIŞI
Mercimeği 3 saat soğuk suda bekletip süzün. Bir kaç kez yıkayıp süzgece alın. Soğan ve pırasayı temizleyip ince ince kıyın. Zeytinyağını tavada kızdırıp soğan ve pırasayı pembeleştirin. Mercimeği ilave edip hafifçe kavurun.
Üzerine sıcak tavuk suyunu dökün ve kapağı kapalı olarak mercimekler yumuşayıncaya kadar pişirin. Tuz serpip makarnayı ilave edin ve çorba koyulaşıncaya kadar pişirin. Sıcak olarak servis yapın.

Categories: Yemek Tarifleri Tags:

Rüyada Zindan Görmek – Rüyada Hapishane Görmek

Salı, 30 Kas 2010 yorum yok

Rüyada Hapishane görmek yada bilinmeyen bir zindana girdigini gören, mezara girer, girdigi zindan taninmis bir yer ise, gam ve kederle yorumlanır.

Kirmaniye göre; Fesatçi olmayan bir kimse için taninmis bir zindana girdigini görmek din ve menfaattir. Eger rüya sahibi fesat bir kimse ise, rüyasi keder ve sikintiya, malindan ve kudretinden eksilmeye delalet eder.

Devlete ait bir zindanda oldugunu görmek, kötü bir haber almaya, vehim ve kedere isarettir. Eger rüya sahibi yolcu ise, yolunda zahmet çeker, eger hasta ise hastaligi artar. Zindandan çiktigini görmek, bütün bunlardan kurtulmaya yorumlanir.

Bazilarina göre: rüyada zindan, kabul olunan dua ile tabir olunur. Kendisini yeri yurdu ve kime ait oldugu bilinmeyen bir zindanda gören ve ondan çikamayan mezara girer. Bir odada mapus oldugunu gören hayra erer. Eve benzeyen bir yerde tutuklu oldugunu gören, bir kadinla evlenip ondan hem mala hem de evlada nail olur.

Bir kadin zindanda oldugunu görse, kocaya varir. Eger rüyayi gören evli bir kadin ise baska bir hayir görür. Kendisini iyi bir yerde, oradan çikmasi imkansiz olan bir halde kapali görmesi,din icaplarini kaza etmeye ve nimete delalet eder. Hapisten ve zindandan kurtuldugunu gören, din ve dünyasinda mekruh ve is-tenmeyen hallerden kurtularak hayra erisir. Bilinmeyen bir zin-dandan veya dar bir kapidan çiktigini görmek, bütün islerinde hayirdir.

devamını oku…

Categories: Rüya Tabirleri Tags:

Diş Çıkarma

Salı, 30 Kas 2010 yorum yok

Çocuklarda diş çıkarma zamanları çok değişkendir. Doğduğu anda 1 yada 2 dişi olan bebeklere nadirde olsa rastlanmıştır. Öte yandan, 1 yaşında henüz hiçbir dişi çıkmamış çocuklarda vardır. Dolayısıyla burada verilen zamanlama yanlızca genel bir gelişmeyi gösterir. Ancak, dişlerin belli bir sıra içinde çıkması önemlidir. Yoksa, erken yada geç diş çıkarmak çocuğun gelişiminde endişe verici değildir.

Süt dişlerinin teker teker düşmesiyle yerine yeni ve asıl dişleri çıkmaya başlar. Ancak bu gelişim içinde azı dişleri birer istisna oluşturur. Asıl azı dişleri, süt dişi değildir. Bunlar süt dişlerinin arkasındaki boşluklarda 6-7 yaş arasında ilk kez çıkar. İkinci azının hemen arkasında, çok erken çıkan dişi çoğu anne babalar süt dişi sanarak yanılabilir. Sonra ön kesici dişler çıkar, asıl dişlerin düzgün çıkması için ilk dişlerin erken dökülmesi yada çekilmesi gerekir. Köpek dişleri ve azıların dökülme sırası her çocuğa göre değişim göstermektedir.

Categories: Sağlık Bilgileri Tags:

Mercimekli Bulgur Çorbası Tarifi

Pazartesi, 29 Kas 2010 yorum yok

MALZEMELER
1 su bardağı pilavlık bulgur
Yarım su bardağı kırmızı mercimek
1 baş soğan
2 adet kırmızı sivri biber
10 su bardağı et suyu
2 yemek kaşığı kullandığınız yağ
1 yemek kaşığı üzeri için tereyağı
Yarım yemek kaşığı nane
Yeteri kadar kırmızı biber

HAZIRLANIŞI
Mercimek ve bulgurları ayıklayıp yıkayın. Diğer tarafta bir tencereye yağ ve ince kıyılmış soğanları koyun ve hafif kavurun. Sivri biberleri sıcak suda 5-10 dakika bekletip kabuklarını soyun. İnce ince doğrayıp soğanlara ekleyin. Soğanlarla beraber biraz kavurun. Sonra önceden hazırlanmış et suyunu ilave ederek kaynatın.
Kaynamaya başlayınca bulgur ve mercimeği koyup ocağın altını yarıma getirin. Kısık ateşte mercimek ve bulgurlar iyice yumuşayana kadar pişirin. Tuzunu ilave edin. Ayrı bir yerde tereyağını eritin. Ìçine pul biber ve nane ekleyerek çorbanın üzerine gezdirin. Servise sunun.

Categories: Yemek Tarifleri Tags:

Rüyada Harabe Görmek

Pazartesi, 29 Kas 2010 yorum yok

Rüyada Harabe görmek pek iyi yorumlanmaz. Sevgililer arasında tartışmalara, hatta ayrılığa bile yorumlanır.

Harabe rüyaları iki farklı şekilde yorumlanır. Harabede olduğunu gören kimsenin bütün ümidi yok olur. Kısmeti kapanır. Evinde türlü sıkıntı, bela ortaya çıkar. Harabeden çıkan kimse, sıkıntıları aşmış karanlıkları geride bırakmış demektir. Yeni bir hayata başlamak anlamındadır.

Rüyada harabe görmek pek hayırlı değildir. Bu rüya; sevgililer arasında tartışmalara, iş hayatında da sıkıntılı günlere işaret eder.Kişi harabenin içinde ise kısmeti kapanır, umudu yok olur.

Rüyada harap bir ev görmek ve orada kimseyi bulmamak kederdir. Bu harap yerin eskisi gibi oldugunu görmek o yerdeki devlet reisinin veya valisinin adaletle idare edecegine, bir taninmis yerin harap olup, halkinin kalacak yerleri olmadigini görmek, o yerdeki büyük devlet adaminin halk üzerine zulüm ederek bundan kurtulamayacaklarina, bir camii serifin yikilip ortada resminden baska bir sey kalmamis oldugunu görmek, o yer valisi-nin degiserek yeni gelenin baska sekilde hareket edecegine, bir çarsinin harap olup orada alisveris edenlerden kimsenin kalmadiğini görmek, ticaretin bozulduguna ve tüccarin zarar ettiklerine, bir rivayete göre, büyük bir belaya ugranilacagina delalet eder.

Evinizin temelinden harap oldugunu görmek, gerek yas ve gerekse hastaliklar yüzünden kendi vücudunun da harap olmasina, bir hamamin harap oldugunu görmek, esinin veya en yakin akrabasindan bir kadinin ölümüne, hükümet konaginin harap ve yerinin toprakla dolu oldugunu görmek, devlet baskaninin halki zulme ugratacagina, bir kilisenin harap oldugunu görmek, Islamin kuvvetine delalet eder. Bir tarlanin harap oldugunu görmek, ka-dinlarin zaafina, bir rivayete göre yolculuktan vazgeçmeye isarettir.

Abdulgani Nablusiye göre; rüyada harap bir yer görmek, rüya sahibinin ev halkinin veya akrabalarinin darma daginik olmalarina delalet eder. Bu rüya kesinlikle hayra yorumlanmaz. Memleketin harap olmasi, oradaki devlet baskaninin vefatina, ya-hut halka zulmüne isarettir. Kendisini bir harabede gören, karsilik vermeye ve savunmaya takati olmayan düsmanla karsilasir. Bir mahallin zelzele veya baska bir afetle harap oldugunu görmek, orada büyük adamlarin iktidarsiz olduklarina veya onlardan biri-sinin öldürülecegine, kendini iyi giyinmis ve süslü oldugu halde bir harabede görmek, ilgisizligine, ev duvarinin sel ile yikildigini görmek, karisinin ölecegine, bir evi rüzgarin harap ettigini görmek, ev sahibinin zalim biri tarafindan gadra ugrayacagina, sag-lam bir yerin harap olup yikildigini görmek, o yerde bir musibet çikacagina isarettir.

Bir baska rivayete göre de: Rüyada harabe görmek, sendere, sayili günlere yahut sehir halkindan kendisinden hicret eden kimselerle toplanmaya isaret eder. Rüyada iyilikle emredip kötülükten sakindirmak bu harabelerin yenilenmesine isaret eder.

Harabe rüyaları iki şekilde yorumlanır. Harabede olduğunu gören kimsenin bütün umudu yok olur. Kısmeti tam anlamıyla kapanır. Evinde türlü dert belirir. Harabeden çıkan kimse, karanlık üzücü dertleri geride bırakmış demektir. Geçmişini unutarak yeni bir hayata başlar.

Categories: Rüya Tabirleri Tags:

Çocuklarda Diş Ağrısı

Pazartesi, 29 Kas 2010 yorum yok

Çocuğunuzun dişleride diğer bütün organları gibi canlı bir yapıya sahiptir. Dişlerin en büyük düşmanı şekerdir. Bakteriler şekerle etkileşim sonucu asit üretir ve asit, dişlerin koruyucu tabakası olan mineyi zedeler. Mine tabakasının zedelenmesiyle bakterilerin neden olduğu çürüme, diş köklerinin kanallarından sinirlere kadar yayılır ve iltihapla birlikte şiddetli ağrılar başlar.
Çocuğunuzun dişinde, yada diş etinde hafif bir sızı, yada şiddetli bir ağrı veya birden gelip geçen bir ağrı olursa dergal diş hekiminize başvurunuz. Şiddetli diş ağrılarında dişçiye gidene kadar bazı önlemler alınabilir. Örneğin çocuğun parasetemol şurubu alması yararlı olabilir. Ancak, ağrıyan diş üzerine bir ağrı kesici hap koyarak eritmekten kesinlikle kaçınılmalıdır. Bu diş eti ve dokularına kimyasal bir yama yapar. Karanfil yağı sürülerek ağrı dindirilebilir.

Categories: Sağlık Bilgileri Tags:

Mercimek Çorbası Tarifi

Pazar, 28 Kas 2010 yorum yok

MALZEMELER
200 gr. Kırmızı Mercimek
1/2 Soğan
1 Adet Defne Yaprağı
1 Tutam Tane Karabiber
5 Su Bardağı Su
2 Çorba Kaşığı Margarin
1 Çorba Kaşığı Un
2 Çorba Kaşığı Tereyağı
1 Tutam Kırmızıbiber
1 Adet Limon
Tuz

HAZIRLANIŞI
Mercimeği ayıklayıp, yıkayın. Tencereye alın. Soğanı, defne yaprağını ve tane karabiberi ekleyin. Üzerine 4 su bardağı su ilave edip iyice pişirin.
Süzgeçten geçirin. Ayrı bir tencerede margarin ile unu kavurun. 1 su bardağı suyu ilave edin. Süzülen mercimeği ve tuzu ekleyin. Küçük bir tavada tereyağını eritin. Kırmızıbiberi yakın. Çorbanın üzerine gezdirin. Limon sıkıp servis yapın.

Categories: Yemek Tarifleri Tags:

Rüyada Haraç Vermek

Pazar, 28 Kas 2010 yorum yok

Rüyada müslümanlardan bir kimsenin inançsizlara cizye veya haraç vermesi, zillet ve düskünlüge, cizye ve haraç almasi dahi, izzet ve kurtulusa isaret eder.

Kendisini yikilmis ve viran olmus bir yerde görmesi, güç getirmeyecegi bir milletle kavgaya tutusmasina isaret eder. Bir sehrin yer sarsintisindan veya baska bir sebepten harap oldugunu görmek, o sehirde bir kimsenin öldürülmesine yahut halkin üst düzeylilerinin ünvanlarinin düsecegine isarettir.

Bir köyün harap oldugunu arazisinin bir daha kullanilmadigim, o köy halkina gelecek musibete isaret eder. Köyü gelismis bir halde görse, halkinin dindarligina isaret eder. Evinin duvarlarinin selden harap oldugunu gören kimsenin hanimi ölür.

Evinin, üzerine yikildigim, toz ve topragin birbirine kanstigini görse, hastaliga isaret eder. Bazilari da, tavanin o kimse üzerine yikilmasi musibet, siddet ve mesakkattir, dediler. Harap bir yerin, saglam ve güzel yapili bir yere döndügünü gören kimsenin dininin güzelligine ve hidayete dönmesine isaret eder.

devamını oku…

Categories: Rüya Tabirleri Tags:

İmplant Fiyatları Hakkında bilgi

Pazar, 28 Kas 2010 yorum yok

İmplant üretim maddesinin oluşturulması için yüksek teknoloji ekipmanlarına sahip olmak gerekmektedir. Diş İmplantının yapılabilmesi için tüm gereksinimler yurt dışı üreticilerinden sağlanmaktadır. Yapılacak olan implant fiyatı sayıya ve tedavi şekline göre değişmektedir. Tek diş implantı 250-300 Euro arasında değişmektedir. Fiyatlar İmplantın kalite sağlamlık ve markası açısından değişmektedir. İmplant yaptırmaya karar verdiğinizde diş hekiminize hangi marka implant kullanacağını mutlaka sorunuz ve kendiniz araştırınız. Araştırmayı bitirmeden kesinlikle tedaviye başlamayınız.

Tek diş eksikliklerinde diğer dişlere dokunmadan giderilmesine, birden fazla dişlerde takılıp çıkarılabilen protezlerin yerine implantlar tercih edilmektedir. Yani implantlar tam dişsizlik problemlerinde sabit protez yapılabilmesinde her türlü dişsizlik sorunlarında kullanılmaktadır.
devamını oku…

Categories: Sağlık Bilgileri Tags:

İmplant Temizliği Hakkında bilgi

Cumartesi, 27 Kas 2010 yorum yok

İmplant temizliği önemli bir olgudur. İmplantlar ağzınızda dişlerinizin dışında kalan bir maddedir. Kendi doğal dişlerinizden çok İmplantların temizliğine önem göstermeniz gerekmektedir.

Ancak implantların temizliği ile doğal dişlerimizin temizliği arasında pek bi farklılık gözlemlenmez. En önemli tedavi yöntemi ise düzenli ağız bakımı ve sağlığıdır.

Categories: Sağlık Bilgileri Tags:
mum