arşiv

0, 2011 için arşiv

Kas Ağrısına Zencefilli Çözüm

Pazartesi, 31 Oca 2011 yorum yok

Bilim adamları, çiğ ya da işlenmiş zencefilin kas ağrılarını hafifletmeye yardımcı olduğunu belirlediler.

Yüzyıllardır Çinli tıp uzmanları tarafından en çok kullanılan tedavi olan zencefilin bugüne kadar ağrı kesici özelliği bakımından geniş kapsamlı olarak üzerinde çalışılmadığını söylediler. daha önce yapılan bazı araştırmalar zencefilin non-sterodiyal anti-inflamatuar ilaçlara benzer anti-inflamatuar ve aneljezik özelliklere sahip olduğunu göstermişti.

Başka bir çalışmada, 36 hafta boyunca günlük 30-500 mg zencefil kullananlarda osteo-artrit’ten kaynaklanan diz ağrısında azalma olduğu belirtilmişti.
The Journal of Pain isimli dergide yayınlanan çalışmada ise Georgia Üniversitesi, Georgia Koleji ve Eyalet Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, çalışmasını 11 gün boyunca zencefil takviyesi alan öğrenciler üzerinde yürüttüler.
74 öğrenciye çiğ, işlenmiş zencefil ya da boş ilaç (plasebo) verildi. Daha sonra araştırmacılar egzersiz sonrası ağrı oranlarını ölçtüklerinde, çiğ ve işlenmiş zencefil yiyenlerde ağrı oranının yüzde 23 ve 25 oranında düştüğünü belirlediler. Ayrıca işlenmiş zencefilin analjezik faydasını artırmadığı görüldü

Categories: Dökümanlar, Sağlık Bilgileri Tags:

Ölüm Diyeti Kitap Özeti – Robin Cook

Pazartesi, 31 Oca 2011 yorum yok

KİTABIN ADI :ÖLÜM DİYETİ
KİTABIN YAZARI :ROBİN COOK
YAYINEVİ :ALTIN KİTAPLAR YAYINEVİ
BASIM YILI : 1999

1.KİTABIN KONUSU: Bir hastahanede ardı ardına gele ölümlerin ortaya çıkarılmasıdır.
2.KİTABIN ÖZETİ: Dr. Hodges Barlett Kent Hastanesi (BKH)’ ni kurduktan sonra, işletmesini üstlenerek hastaneyi büyük ve tanınan bir kurum haline getirir. Ekonomik sıkıntıların patlak vermesiyle birlikte Barlett ilçesinde bulunan iki özel hastane maddi ihtiyaçları karşılamaktaki güçlüklerden dolayı kapanır. Dr. Hodges de bu ekonomik durumdan etkilenen hastanesini kurtarmak amacıyla ekonomiden anlayan Traynor’ ı yönetim kurulu başkanlığına getirerek kendini emekliye ayırır. Traynor hastaneyi ayakta tutabilmek için bölgenin en önemli sağlık merkezlerinden biri olan Comprehensive Medical Vermont (CMV) ile sağlık antlaşması yapar.
CMV antlaşma gereği BKH’ ye hem hasta hem de doktor yollayarak, karşılığında para ödemeyi taahhüt eder. CMV’ nin asıl amacı BKH’ ye parası ve sosyal güvencesi olmayan hastalarını göndererek, BKH’ yi ekonomik açıdan zor duruma düşürmek ve hastanenin bu güç durumundan yararlanarak yönetimi ele geçirmektir. BKH’ de bir süre sonra hasta ölümlerinde artış görülmeye başlanır. Bu ölümlerin tümü eskiden ciddi bir hastalık geçirmiş ve bu hastalıkla mücadeleyi kazanmış fakat BKH’ ye küçük vakalar için başvurup, tedavi olduktan sonra, hastanede ölenlerden oluşur. Bu olayların hastane üzerindeki etkisi de olumsuz yönde olmaktadır. Otoparkta hemşirelere cinsel taciz yapılıp diğer personelin de malına zarar verilmektedir.
Bu esnada hastanenin kurucusu olan emekli yönetim kurulu başkanı Dr.Hodges olayları inceler ve otoparktaki hemşire saldırılarını gerçekleştiren kişinin yine hastaneden birinin olduğu kanısına vardığını ve ölüm olaylarındaki artışların şüpheli olduğunu aktarır ve aynı günün akşamı öldürülür.
Bu arada kitabın kahramanları Dr. David, karısı Dr. Angela ve kızları Niki CMV’ ye iş başvurusunda bulunarak kabul edilir ve BKH’ ye antlaşma gereği transfer olurlar. Bir süre sonra onlar da kendilerini olayların içinde bulurlar ve şüpheli ölüm olaylarını araştırmaya başlarlar. Ölen Dr. Hodges‘ in evini satın alan çift, onu evinin bodrumunda örülmüş duvarın arkasında ölü bulur. Dr Hodges ile başlayan şüpheli ölümleri araştıran doktorlarda da ölüm vakaları yaşanmaya başlar. Dr. Rendall Portland bu doktorlardan biridir ve tabancasıyla intihar etmiş halde bulunur.
Dr. Angela olayların üzerine bir dedektif tutarak gitmeye devam eder. Dedektif ve Dr. Angela, Dr. Hodges’ in yakınlarıyla konuşarak olayları incelemeye başlar. Bunun üzerine bilinmeyen bir kişi tarafından uyarılar almaya başlar. Bu uyarıdan kısa bir süre sonra Dr. Angela’ da hemşirelere olduğu gibi saldırılıp öldürülmek istenir. Fakat kurtulmayı başarır. Bu olaylardan Dr. David huzursuzdur ve aile içindeki bu huzursuzluk Niki’ nin hastalanmasıyla doruğa ulaşır. Niki ile aynı hastalığa yakalanan arkadaşı bu hastalıktan ölür. Bu arada CMV yönetimi de Dr. David’ i hastalarıyla çok ilgilendiği ve masraflarının çok olmasından dolayı suçlar. Dr. David ise araştırmalarının sonucunu almaya başlar. Yönetim kurulu üyesi Werner Van Slyke ile tanışan Dr. David bu şahıstan şüphelenir ve araştırmalarını onun üzerinde yoğunlaştırır. Werner Van Slyke aslında eski çok iyi bir asker ve nükleer konuda bir uzman, aynı zamanda psikolojik sorunları olan birisidir. Bu araştırmadan rahatsız olan Werner Van Slyke Dr. David‘ in evde bulunmadığı bir esnada evine giderek olay çıkartır. Dr. David ise araştırmalarını derinleştirmiş ve Werner Van Slyke’ ın ölüm olaylarındaki rolünü fark etmiştir. Hastane kayıtlarında satıldığı gösterilen röntgen aletinin kobalt ünitesinin, küçük vakalarla hastaneye yatan hastaların yataklarının altına konularak, yüksek dozda radyasyon almaları ve ölmelerinin nedeni olduğunu kanıtlar. Olayların asıl kaynağının toplantı yapmakta olan yönetim kurulu başkanının oyunu olduğunu, asıl amacının kötü gidişatı körükleyerek, hastanenin CMV’ ye devrini gerçekleştirmek olduğunu anlar. Yönetim kuruluyla yüzleşmek için hastaneye gittiğinde psikolojik sorunları olan Werner’ in kobaltı masanın ortasına koyduğu ve yüksek dozdan bütün yönetim kurulunun etkilendiğini fark eder. Yönetim kurulu üyeleri bir süre sonra ölürken Dr. David ve Angela kızları Niki ile başka bir şehirde mutlu bir hayata başlarlar.

devamını oku…

Categories: Kitap Özetleri Tags:

Akbank İstoç Şubesi

Pazartesi, 31 Oca 2011 yorum yok
Banka Adı Akbank T.A.Ş.
Şube Adı İstoç
Adresi Bağcılar A Tipi İşyeri No 48-50-52-54
Şehir İstanbul
İlçe/Semt Bağcılar
Telefon 212- 659 38 07
Faks 212- 659 38 22
Categories: Genel Tags:

Rüyada Kemik Görmek

Pazartesi, 31 Oca 2011 yorum yok

Rüyada insan veya hayvan kemikleri görmek mal ile tabir edilir. İnsan iskeleti sünnete uymaya, mal ve nimete, Eti yenen hayvanların iskeleti helal mala, diğer hayvanların iskeleti haram mala, Kemik, insanın kazanç vasıtalarına, binit ve hizmetçisine, Bir kemiği kırmak yya da ufalamak hayır işlemeye, kırılan kemiği sarmak güç ve kuvvete, mal ve makama, Kemik kırılması hastalığa, hastanın ölmesine, Kürek kemiği kuvvet ve kudrete, kadına, Kemik sırları açığa çıkarmaya, kira toplamaya, meyveli ağaca; iri kemikler aile ve kavmin büyüklerine, küçükleri ise sıradan insanlara yahut çocuklara delalet eder.

Rüyada kemik görmek genç erkek için, başarılı bir iş yapacağına yorulur. Daha yaşlı erkek için, pek önemsenmeyen bir hastalığın ilerleyeceğine işarettir. Genç bir kız için sanatçıyla evliliğini haber verir.

Kemiklerinizin etinizden dışarı çıktığını gördüyseniz, işyerinizde birtakım kötülüklerle karşılaşacağınız anlamına gelir. Fakirliğin de habercisidir. Mal, mülk, helal kısmettir. Rüyada kemik görmek; geçinmenizi sağlayacak bir mülke sahip olacağınıza işarettir.

Categories: Rüya Tabirleri Tags:

Garanti Bankası Merzifon Şubesi

Pazartesi, 31 Oca 2011 yorum yok
Banka Adı Türkiye Garanti Bankası A.Ş.
Şube Adı Merzifon
Adresi Camicedit Mah. Cumhuriyet Cad. No 117
Şehir Amasya
İlçe/Semt Merzifon
Telefon 358- 513 81 70
Faks 358- 513 91 49
Şube Kodu
Categories: Genel Tags:

Nehrin Dönemeci Kitap Özeti

Pazar, 30 Oca 2011 yorum yok

KİTABIN ADI : Nehrin Dönemeci
KİTABIN YAZARI : V.S.NAIPAUL
YAYINEVİ VE ADRESİ : İletişim Yayınları Cağaloğlu / İSTANBUL
BASIM TARİHİ :  1999
1.KİTABIN KONUSU: Olaylar Afrika’da bir sahil kıyısında geçmektedir. O zamanki Afrikanın durumunu ve insanlarını, ordaki hayatı konu alan kitapta olaylar tamamen ticaret düşkünü biri olan Selim’in etrafında dönmektedir. Selim’in nehrin dönemecindeki kasabada bir dükkan alarak başladığı ticaret hayatı va başına gelenler anlatılmaktadır.
2.KİTABIN ÖZETİ :
Selim (Hikayenin Kahramanı) Afrika’ nın doğu sahilindendir. Sahil tam anlamıyla Afrikalıların bulunduğu bir yer değildir. Arap, Hintli, İranlı, Portekizli karışımı bir yerdir. Selim Hint Okyanusu insanıdır. Gerçek Afrika kilometrelerce içerdedir. Selim’ in Arabistan, Hindistan ve İran’ la ilişkisi vardır. Oralar aynı zamanda atalarının memleketidir. Ancak Selim Arap, İranlı yada Hintli olduğunu benimseyemez. Kendini o insanlara kıyasla Afrikalı hisseder. Müslümandır, fakat sahildeki Arap ve diğer müslümanlardan ayrıdır. Davranışları Kuzeybatı Hindularına daha çok benzemektedir.
Savaş bitmiş, kıta parsellenmiş, ülkeler bağımsızlıklarını kazanmaya başlamış ve birçok karışıklıklar yaşanmaya başlanmıştır. Selim kendine bir iş bulmak için kıtanın doğu sahilinden iç bölgesine gelir. Nehrin dönemecindeki kasabadan bir dükkan alır, ticaret yapmaya başlar.

devamını oku…

Categories: Kitap Özetleri Tags:

Hızlı kilo vermenin yolları

Pazar, 30 Oca 2011 yorum yok

Diyet Uzmanları Hızlı kilo vermenin birçok yolunun olduğunu belirtmektedirler. Ayrıca sağlıklı kilo verme rejimlerinden birini seçerek kolayca zayıflayabileceğinizi belirtiyorlar.

işte hızlı kilo vermenize yardımcı olacak kısa ve basit adımlar:

1. Tutumunuzu kontrol edin. Pozitif bir görünüm, vermek istediğiniz kiloların miktarını etkiler. Kilo verme süreci boyunca, zayıflama konusuna olumlu yaklaşın.

2. Eğer henüz egzersiz yapacağınız bir yer seçmediyseniz, çevrenizdeki spor salonlarına bakın. Birçok spor salonu ücretsiz deneme üyelikleri sunuyor. Böylece, hangi spor salonunun sizin için iyi olduğunu anlayabilirsiniz.

3. Haftada 3 kez ağırlık çalışmanın yanında, haftada en az iki kez 45 dakika yoğun kardiyo rejimine başlayın. Bu kilo vermeniz için egzersiz kadar önemli bir adımdır.

4. Farklı beslenme seçenekleri araştırın. Dergilerde ve online internet sitelerinde çok çeşitli diyet seçenekleri bulunuyor. Ancak, bir diyeti seçmeden önce doktorunuza da danışın.

5. İhtiyaçlarınız ve nitelikleriniz yönünde odaklanan bir diyet seçin. Sürekli bu diyetle yaşayacağınız için nefret edeceğiniz bir seçenek olmamalı, zevkle uygulayacağınız bir diyet seçin. Bazı programlar oldukça pahalı olabiliyor ve özel yiyecekler almanızı gerektirebiliyor. Bu nedenle, ucuz ve basit bir diyet seçin.

6. Diyetle egzersiz programını bir arada uygulayın. Kilo vermek zaman alabilir, bu nedenle sabırlı olmak ve vazgeçmemek gerekiyor.

Categories: Dökümanlar, Sağlık Bilgileri Tags:

Ölüden Mektup Var Kitap Özeti – AGATHA CHRISTIE

Pazar, 30 Oca 2011 yorum yok

KİTABIN ADI :ÖLÜDEN MEKTUP VAR
KİTABIN YAZARI :AGATHA CHRISTIE
YAYIN EVİ :ALTIN KİTAPLARI YAYINEVİ
BASIM YILI :1990
SAYFA SAYISI :172

1.KİTABIN KONUSU:
Zengin bir bayan olan Emily Arundell’in varisleri tarafındanm öldürülmesi ve özel dedektiflik yapan Hercule Poirot’un cinayet zanlısını ortaya çıkarması.

2.KİTABIN ÖZETİ:
Emily Arundell, küçük bir kasaba olan Market Basing’te oturmaktadır.Paskalya yemeği için erkek kardeşinin çocukları olan Theresa ve Charles Arunder;kız kardeşinin kızı Bella Tanios ve kocası Jacob,Market Basing’e gelirler.Theresa ve Charles Arundell ile Bella Tanios, Emily Arundell’in varisleridir.
Paskalya yemeğinin verildiği gece Miss Arundell merdivenlerden düşer.Herkes bunu bir kaza gibi göse de Miss Arundell bu olayın bir kaza olmadığını ve varislerinden birinin kendisini öldürmeye çalıştığını düşünür.Özel dedektiflik yapan Hercule Poirot’a gizlice bir mektup yazar.
Poirot, arkadaşı ile birlikte mektubu aldıktan sonra Market Basing’e gider.Ama Emily Arundell iki ay önce ölmüştür.Bütün malvarlığını varislerine değilde yardımcısı Minnie Lawson’a bırakmış olması Poirot’un ilgisini çeker.Cinayetten şüphelenen Poirot, Emily Arundell ile ilgili olan herkesi arştırmaya başlar.
Poirot,Emily Arundell’in doktoruna gider.Doktor Miss Arundell’in karaciğer iltihaplanmasından uzun süre rahatsız olduğunu ve ölümünün normal olduğunu söyler.Doktorun hastalığı sebebiyle koku alamaması Poirot’un ilgisini çeker.Poirot,Miss Arundell’in köşküne giderek incelemeler yapar.Hizmetçiden merdiven kazası hakkında bilgi edinir.Merdivenin başında bulunan süpürgeliğe bir çivi çakılmış ve göözükmemesi için de üzerinin cila ile kaplanmış olduğunu farkeder.
Poirot,Theresa ve nişanlısı Dr.Donaldson ile görüşmeye gider.Theresa mirasın kendisine bırakılmadığı içn çok öfkelidir.Miss arundell’in hizmetcisi Miss Lawson’ın onu etkileyerek bütün mirası kendisinin aldığını düşünmektedir.Miss Lawson’ın aptal görünüşlü ama gerçekte çok sinsi olduğunu düşünür.Mirası geri alabilmek içn hertürlü yola başvurabileceğini söyler.
Poirot, Charles ile görüşmeye gider.Charles ikiyüzlü ve sahtekar bir gençtir.bütün parasını kumarda kaybettiği için sık sık Miss arundell’den para almak ister ama başarısız olur.O yüzden halasının ölmesini ve mirasa sahip olmak ister.Miss Arundell, Charles’ın bu şekilde düşündüğünü bildigi için ona yeni yazdığı vasiyetnamede bütün malvarlığını Miss Lawson’a bıraktığını söylemiştir.
Poirot, Miss Lawson ile görüşmeye gider.Miss Lawson bütün bunları planlayacak kadar zeki olmadığını düşünür.Miss Lawson kaza gecesi merdivenlerde Theresa’yı birşeyler yaparken gördüğünü söyler.Miss Lawson gece aynadan merdivenlere bakmış ve geceliğinde T.A. yazan birisini görmüştür.Ayrıca Miss Lawson daha önce vasiyetname ile ilgili hiçbirşey bilmediğini söyler.
Poirot,Bella Tanios ve kocasıyla görüşmeye gider.Bella mirasın kendisine kalmadığı için üzülmektedir.Çünkü o parayı çocuklarının eğitimi için harcamayı düşünmüştür.Bella, Miss Arundell’in ölümünden önce vasiyetnameği değiştirdiğini bilmemektedir.Kocasının sözünden çıkmayan,saf bir kadındır.Daima Theresa’yı taklit eder.Poirot ile görüşmesinde cinayet hakkında birşey biliyormuş izlenimi yaratır.
devamını oku…

Categories: Kitap Özetleri Tags:

Akbank İvedik Şubesi

Pazar, 30 Oca 2011 yorum yok
Banka Adı Akbank T.A.Ş.
Şube Adı İvedik
Adresi İvedik Organize Sanayi Bölgesi Melih Gökçek Bulv. No 8
Şehir Ankara
İlçe/Semt Yenimahalle
Telefon 312- 395 03 47
Faks 312- 394 31 57
Categories: Genel Tags:

Garanti Bankası Meşrutiyet Caddesi Şubesi

Pazar, 30 Oca 2011 yorum yok
Banka Adı Türkiye Garanti Bankası A.Ş.
Şube Adı Meşrutiyet Caddesi
Adresi Meşrutiyet Caddesi No:26/A Kızılay
Şehir Ankara
İlçe/Semt Çankaya
Telefon 312-419 49 80
Faks 312-419 49 75
Şube Kodu
Categories: Genel Tags:
mum