arşiv

0, 2011 için arşiv

Ankaranın Adı Nereden Geliyor

Cumartesi, 31 Ara 2011 yorum yok

Ankaranın İsmi ile ilgili Efsanelerden birine göre Frigya Kralı Midas’ın bir deniz çapası bulduğu yerde bu şehri ilk defa kurmasıyla şehir de adını Anker kelimesi olarak almıştır. Grek müverrihi Pausanıas, söz konusu çapanın kendi zamanında (M.Ö II. Yüzyıl) Jupiter mabedinde muhafaza edildiğini yazmaktadır. Roma hakimiyeti dönemine ait bazı sikke ve madalyonlarda gemi çapasının Ankara şehrinin arması gibi kullanıldığı görülmektedir. Bu tarihi görüşlerin yanı sıra şehrin adının Grekçe Agheridha (koruk) , Anguri (salatalık) kelimesiyle ilgili olduğu söylenmektedir.

Şehrin adıyla ilgili en yaygın ve kabul gören kanaatlerden biri de; Frigçe “Ankas” kelimesidir. Karışık anlamına gelen bu kelimeye “kayalık, dar boğaz” manaları da verilmektedir. Bir vadi yanında kurulmuş olan Ankara şehrinin fiziki görünümü bu adlandırmaya uygun düşmektedir.

İlkçağda Anadolu’da ilk güçlü devleti kuran Hititlerin Orta Anadolu’da kurdukları “Ankuwa” şehrinin de şimdiki Ankara şehrinin yerinde kurulmuş olabileceği mümkündür. Dolayısıyla Ankara ismine yakın fonetiğin Hititler döneminde de varlığı dikkat çekicidir.

Türk-İslam kaynaklarında şehrin adı Farsça “Engü” (üzüm) kelimesine bağlanmış bir başka deyişle, şehir kalesinin “angarya” ile yaptırıldığı için şehre böyle bir ad verildiği ifade edilmektedir. Eski Arap coğrafyacıları da ekseriyetle şehirden Ankara olarak söz etmektedirler.

devamını oku…

Categories: Dökümanlar Tags:

Bunları Biliyormusunuz – Türk Köşesi

Cumartesi, 31 Ara 2011 yorum yok

Devlet i Aliye yi Osmaniye’nin üç kıtada at oynatıp buyruk yürüttüğü ihtişamlı dönemlerinde, Avrupa’da Türk hayat tarzı ve modasının çok tesirli hale geldiğini Evlerinde Türk köşesi bulundurmayan sosyete mensuplarının ayıplandığını biliyormusunuz

Categories: Dökümanlar Tags:

Poğaça

Cumartesi, 31 Ara 2011 yorum yok
Malzemeler
– Hamuru İçin:
– 3 su bardağı un
– 1 adet yumurta
– 1 tatlı kaşığı tuz
– Yarım su bardağı sıvı yağ
– Yarım su bardağı süt
– 1 su bardağı yoğurt
– 1 küçük paket kuru maya
– Çörekotu,susam
– İçine:
– 200 gr. peynir
Poğaça
Süre:50 dk – 12 Kişilik
Yapılışı
Unu bir kabın içine boşaltın. Paket mayayı içine toz halinde iken karıştırın. Yumurtanın sarısını üzeri için ayırın ve beyazını un kabına katın. Yoğurt, sıvıyağ ve tuzu da katıp kulak memesi kıvamında bir hamur elde edene kadar karıştırın. Hamuru 40 dakika dinlendirin. 

Ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp içine bir miktar peynir koyduktan sonra altını kapatıp, kapatma yeri alta gelecek şekilde yağlanmış tepsiye dizin.

Üzerine yumurta sarısı sürün. Üzerine çörekotu ve susam serptikten sonra önceden ısıtılmış 180 derece fırında üzerleri kızarana kadar pişirin. Soğuduktan sonra servis yapın.

Categories: Yemek Tarifleri Tags:

Akbank Kara Havacılık Komutanlığı Şubesi

Cumartesi, 31 Ara 2011 yorum yok
Banka Adı Akbank T.A.Ş.
Şube Adı Kara Havacılık Komutanlığı
Adresi Kara Havacılık Komutanlığı Güvercinlik
Şehir Ankara
İlçe/Semt Etimesgut
Telefon 312- 251 43 43
Faks 312- 251 45 66
Categories: Bankalar Tags:

Ankara'nın Tarihi Hakkında Bilgi

Cuma, 30 Ara 2011 yorum yok

Ankaranın Tarihi
Ankara, 3000 yıl kadar önce kurulmuştu. Galatlar bu kente, “durduran, yol kesen” anlamına gelen Ankyra adını verdiler. Bu deyim daha sonra gemicilikte kullanılarak gemi çapası (Anchor) anlamını aldı. Deyimin, bugün Kale’nin bulunduğu kayalık alanın konumu yüzünden düşünüldüğü anlaşılmaktadır.

Bir de Engürü vardır Ankara’nın isimleri arasında. Söylenceye göre bu adın aslı Farsça “üzüm” sözcüğünün karşılığı olan “Engür”dür. Engürü adı da, bir zamanların bağlık bahçelik Ankara’sını çok güzel anlatan adlardandır. Sırası gelmişken belirtelim ki, Ankara ve çevresi üzümün anavatanıdır. En iyi şarapların da Çankaya’nın Kavaklıdere’sinde yapıldığı bilinir. Kim bilir, belki de Anadolulu Baküs Çankaya’da doğmuştur.

Ankara’nın kurucularına ilişkin iddialar bir değil, ikidir. Uzmanlar Ankara’yı ünlü bir baba oğul arasında kime mal edeceklerini şaşırırlar. Bir rivayete göre, Ankara’nın kurucusu Frig Kralı Gordios’tur. Bir rivayete göre de onun oğlu Midas’tır.

Hititler döneminde Ankara bir askeri garnizon olarak kullanıldı. Daha sonra bu alanda Frigyalılar egemen oldular ve kenti kuran da onlar oldu.

M.O. 700′den sonra kentin yeni hakimleri olarak Lidyalılar’ı görüyoruz. M.O. 547 tarihinden itibaren de iki yüzyıl kadar kent ve bölge Pers egemenliği altında kaldı.

devamını oku…

Categories: Dökümanlar Tags:

Bunları Biliyormuydunuz – Pasaport Farkı

Cuma, 30 Ara 2011 yorum yok

Şanlı Osmanlı Devleti’nin yıkılmasından sonra, son derece üzgün ihtiyar bir Ürdünlünün, elindeki yeni Ürdün pasaportuyla İsviçre sefaretine giderek: “Herkes bu pasaportla alay ediyor Eskiden Osmanlı pasaportum varken selam dururlardı. Ben Osmanlı teb’asıyım ne olur bunu değiştirin” diye sefaret yetkililerine yalvardığını biliyormuydunuz

Categories: Dökümanlar Tags:

Akbank Kara Kuvvetleri Komutanlığı Şubesi

Cuma, 30 Ara 2011 yorum yok
Banka Adı Akbank T.A.Ş.
Şube Adı Kara Kuvvetleri Komutanlığı
Adresi Fevzi Çakmak Cad. Anıttepe 06100
Şehir Ankara
İlçe/Semt Çankaya
Telefon 312- 418 02 34
Faks 312- 418 02 54
Categories: Bankalar Tags:

Tavuklu Börek

Cuma, 30 Ara 2011 yorum yok
Malzemeler
– 5 adet yufka
– 1/2 tavuk göğsü
– 1 adet orta boy havuç
– 1 adet orta boy patates
– 1 adet orta boy soğan
– 4 yemek kaşığı bezelye
– 1 avuç kıyılmış maydanoz
– tuz,karabiber,kırmızıbiber,kekik
– 1 adet yumurta sarısı
– 1 çay bardağı zeytinyağı
– 1 çay bardağı su
– Çörekotu
Tavuklu Börek
Süre:50 dk – 8 Kişilik
Yapılışı
Tavuk göğsünü haşlayın. Patates ve havucu küçük küpler halinde doğrayıp birlikte haşlayın.  Haşlanan tavuk göğsü soğuduğunda didikleyerek küçük parçalara ayırın. Soğanı yemeklik doğrayıp geniş bir kaseye koyun. İçine tavuk etlerini, haşlanan patates ve havucu, bezelyeyi, maydanozu ve dilediğiniz miktar baharatı ekleyip karıştırın. 

Başka bir kapta su ve yağı karıştırın. Bir yufkayı geniş bir tezgaha yayın. 4 parmak kalınlığında şeritler halinde kesin. Karışımdan yufkanın tüm yüzeyine sürün. Şeritlerin bir ucuna tavuklu karışımdan 2 yemek kaşığı kadar koyun. Sonra harç koyduğunuz yeri üçgen şeklinde yana doğru katlayın. Bu şekilde şeritin sonuna gelene kadar devam edin. Son katlayacağınız kısmı sulu karışıma batırıp çıkartın. Hafif yağlanmış tepsiye dizin. Tüm yufkalara aynı işlemi yapın. Daha sonra üstlerine yumurta sarısı ve çörekotu serpin. Önceden ısınmış 180 derece fırında pişirin.

Categories: Yemek Tarifleri Tags:

Karadeniz İklimi Hakkında Bilgi

Cuma, 30 Ara 2011 yorum yok

Bu iklim, asıl olarak Kuzey Anadolu Dağları’nın Karadeniz’e bakan yamaçlarında görülür. Genel özellikleri şöyledir:

– Her mevsim yağışlıdır.
– Doğu Karadeniz Bölümü’nde maksimum yağış sonbaharda, minimum yağış ilkbaharda düşer. Yıllık yağış miktarı 2000 – 2500 mm dir.

– Batı Karadeniz Bölümü’nde de maksimum yağış sonbaharda, minimum yağış ilkbaharda düşer. Yıllık yağış miktarı 1000 -1500 mm dir.

– Orta Karadeniz Bölümü’nde ise maksimum yağış kışın, minimum yağış yazın olmaktadır. Yıllık yağış miktarı 700 -1000 mm dir.

– Karadeniz ikliminin görüldüğü alanlarda kar yağışlı günlerin ortalaması 18 gündür.
– Yıllık ortalama sıcaklık 13-15°C’dir.
– Ocak ayı ortalama sıcaklığı 6 – 7°C’dir.
– Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 21 – 23°C’dir.
– Yıllık sıcaklık farkı 13 -15°C’dir.
– Tabii bitki örtüsü ormandır. Yüksek yerlerde Alpin çayır görülür.
– Kuzey Anadolu Dağları’nın güneye bakan kesimle-rinde, deniz etkisinin azalması nedeni ile yağışlar azalır ve sıcaklıklar düşer. Karasal etki görülmeye başlar. (Kastamonu, Bayburt, Gümüşhane gibi)

Categories: Dökümanlar Tags:

Türkiyenin İklimi Hakkında Bilgi

Cuma, 30 Ara 2011 yorum yok

Türkiyenin İklimi
Türkiye’de çok çeşitli iklimler görülür. İklim çeşitliliğine sebep olan faktörler şunlardır:

- Üç tarafının denizlerle çevrili olması
– Yükseltisinin fazla olması
– Ilıman iklim kuşağında bulunması
– Yer şekillerinin çeşitlilik göstermesi
– Kuzeyinde ve güneyinde dağların denize paralel uzanması

Türkiye, genelde Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Çünkü, ülkemiz genelinde yazlar kurak, kışlar yağışlı geçer. Ancak bununla beraber, birbirlerinden belirgin farklarla ayrılabilen karasal ve Karadeniz iklimleri de etkili olmaktadır.

TÜRKİYE’DE İKLİM ELEMANLARI

A. SICAKLIK
Türkiye’de sıcaklık, kıyılarda enlem farkına, iç kesimlerde ise denizden uzaklık, yükselti, yer şekilleri gibi faktörlere bağlı olarak değişir.

1. Yıllık Ortalama Sıcaklık Dağılışı
– En düşük ortalama sıcaklıklar, Kuzeydoğu Anadolu’da görülür.
– En yüksek ortalama sıcaklıklar, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin güneyi ile Akdeniz kıyılarında görülür.
– En düşük sıcaklık ile en yüksek sıcaklık arasındaki fark 8°C den fazladır.
– Sıcaklık genelde güneyden kuzeye gidildikçe azalmaktadır.

2. Temmuz Ayı Ortalama Sıcaklık Dağılışı
– Temmuz ayında en düşük sıcaklık, Kuzeydoğu Anadolu, Karadeniz kıyıları ve Marmara’nın kuzeyinde görülür.
– Bu ayda en yüksek sıcaklıklar, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde görülür.
– Temmuz ayında bugüne kadar ölçülmüş en yüksek sıcaklık değeri 46,5°C ile Ş. Urfa iline aittir.

3. Ocak Ayı Ortalama Sıcaklık Dağılışı
– Ocak ayında, bölgeler arasındaki sıcaklık farkı, Temmuz ayına oranla daha fazladır.
– En düşük sıcaklıklar, Kuzeydoğu Anadolu’da görülür.
– En yüksek sıcaklıklar Akdeniz kıyı kesiminde görülür.
– Ocak ayında bugüne kadar ölçülmüş en düşük sıcaklık değeri -43,2 °C ile Ağrı iline aittir.

Türkiye’de günlük ve yıllık sıcaklık farkları kıyı bölgelerimizde az, iç bölgelerimizde fazladır. En az yıllık fark Doğu Karadeniz kıyılarında görülür. (15 – 16°C). En çok yıllık fark ise, Kuzeydoğu Anadolu’dadır. (Erzurum’da 27°C, Kars’ta 29°C, Ağrı’da 31 °C)

devamını oku…

Categories: Dökümanlar Tags:
mum