ana sayfa > Dökümanlar, Genel > antifriz

antifriz

Cuma, 17 Haz 2011 yorum ekle yorumlara git

Bildiğiniz gibi; antifriz, sıfır derece ve altında radyatör suyuna katılarak suyun donmasını önleyen kimyasal maddedir.
Antifriz radyatörü ve soğutma sistemini pas ve korozyondan korumak amacıyla da kullanılmaktadır. Sadece anfrizini kendisinin donma derecesi -12’dir, su ile karıştırıldığında donma noktası -65 dereceye kadar düşürmektedir. Ancak su oranı veya antifriz oranı arttıkça donma noktası düşmektedir.Bu nedenle doğru miktarda su ile karıştırılması önemlidir. Su oranı %70’i aşarsa donma %30’un altına düşmekte ve hararet tehlikesi baş göstermektedir.

Türkiye iklim koşullarında maksimum koruma için % 33 ila % 50 arasında antifriz kullanımı tavsiye edilmektedir. Karışım yaparken kireçli sulardan kaçınılması gerekmektedir. kireçli sular antifrizin içindeki koruyucu katıkların etkisini azaltmaktadır. Bu nedenle musluk suyu yerine yumuşatılmış ve distile edilmiş su kullanılmalıdır.
Antifrizler normalde yılda bir defa, ekleme yapılmadan değiştirilir.

Yanlış bir bilgi vardır, kışın çok soğuk havalarda motor sıvısının tamamen antifrizle doldurulmasının daha iyi sonuç vereceğine inanılır. Oysa durum çok farklıdır ve bu yöntem, inanılanın aksine, donma noktasını daha aşağılara çekmez, yükseltir. Aşırı soğukta uygulanacak en iyi karışım oranı su ve antifrizin yarı yarıya karıştırılmasıdır.

Yazın ise antifrize artık gerek kalmadığına inanılır. Oysa bu da yanlış bir bilgidir. Çünkü antfiriz motor içinde paslanmayı ve tortu birikmesini önleyici özelliğe sahiptir. Buna ek olarak antifriz, suyun kaynama noktasını yukarı çektiğinden, motoru aşırı ısınmaya karşı da korunmuş olur.

Categories: Dökümanlar, Genel Tags:
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız
mum