ana sayfa > Sağlık Bilgileri > Bebeklerde Diş Sorunları

Bebeklerde Diş Sorunları

Cumartesi, 27 Kas 2010 yorum ekle yorumlara git

Dişlerin diş etlerini yararak çıkması, çoğu bebek için kolayca geçiştirilen bir dönemdir. Başlıca belirtileri tükrük salgısının artması ve nesneleri çiğneyebilmek için dayanılmaz bir istektir. Bununla beraber kimi çocuklar için bu süreç rahatsızlıkla, huzursuzlukla acılarla doludur. Bebeğiniz daha önce hiç yapmadığı gibi baş parmağını ağzına sokar, alt çene ve üst çenedeki diş etlerine sürter ve geçici vir süre iştahını kaybeder.

Eğer bebeğinizin ateşi yada ishali varsa, bunun nedeninin diş çıkarmak olduğunu sanmayın. Gerçekte diş çıkarmak genellikle ateş, ishal, uyku probremleri, havale, bronşit yada bez pişiği gibi problemlere neden olmaz. Bu tür probremlerin tedavisi için başka yöntemler deneyin.

Eğer bebeğiniz bu rahatsızlıklardan muzdarip ise yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

1- Eğer bebeğiniz izin verirse diş etlerine birkaç dakika elinizle ya da bir parça buz ile masaj yapınız. Bununla beraber, bazı çocuklar rahatsızlıklarını ortadan kaldırma çabası ile isteyerek yada istemeyerek parmaklarınızı ısıracaktır.
2- Soğuk bir diş çıkarma halkası bu konuda yardımcı olabilir. Ayrıca çocuğa biraz buz, yada bir parça donmuş muz gibi birşey vererek çiğnemesini sağlayabiliriz. Bununla beraber soğuk bir diş halkasını asla bebeğin ağzında bırakmayınız boğulmasına yol açabilir.
3- Diş çıkarma ağrısını azaltmak için piyasaya sürülmüş losyon yada merhemleri kullanmayınız. Bunlar gereksizliklerinin yanı sıra boğazı fece uğratan ve bebeğin boğulmasına neden olabilecek benzocaine gibi maddeler içerebilir. Bu tür ürünlerin çoğunun keskin bir tadı vardır ve çocuğunuz bunları reddebilir.
4- Eğer bebek rahatsız ise birkaç gün süre ile acetaminophen kullanılabilir.

Categories: Sağlık Bilgileri Tags:
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız
mum