ana sayfa > Dökümanlar > Dünyanın ilk demir atölyesi gün ışığına çıkarıldı

Dünyanın ilk demir atölyesi gün ışığına çıkarıldı

Cuma, 11 Kas 2011 yorum ekle yorumlara git

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Alacahöyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, ören yerinde yaptıkları kazı çalışmaları sonucunda Eski Tunç Çağı tabakasında dünyanın en eski demir atölyesini gün ışığına çıkardıklarını bildirdi.

Prof. Dr. Çınaroğlu, dünyanın ilk demir eseri olan “altın kabzalı hançer”in Alacahöyük’teki prens ve prenses mezarlarında bulunduğunu hatırlatarak, bu yılki kazı çalışmalarında dünyanın ilk demir atölyesini de ortaya çıkardıklarını söyledi.

Kazı çalışmaları hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Çınaroğlu, “Alacahöyük’te bu yılki çalışmalarında Eski Tunç Çağı tabakasında dünyanın ilk demir atölyesini ve bazı demir eserleri bulduk. Hititlerin günlük yaşamları ile ilgili mevcut bilgilerimizi pekiştirmemize yarayan buluntular içinde seramik ve taş eserler de yer alıyor” diye konuştu

Çalışmalar sonucu yaklaşık 100 parça eseri gün ışığına çıkardıklarını kaydeden Prof. Dr. Çınaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Çorum Müzesi’ne kazandırdığımız bu eserler içinde süs eşyaları da yer alıyor. Bu yılki çalışmalarımız çerçevesinde, ayrıca kazılar sonunda ortaya çıkardığımız eserleri restore ederek Alacahöyük kazı evindeki eski müze binasında ziyaretçilere teşhir ettik.”

Categories: Dökümanlar Tags:
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız
mum