ana sayfa > Dökümanlar > Haber Sunucuları Nedir? – News Server

Haber Sunucuları Nedir? – News Server

Çarşamba, 25 May 2011 yorum ekle yorumlara git

İngilizce ismi olan “news server” da çok kullanılır. Basitçe anlatırsak, Internet’e sürekli bağlı bir bilgisayarda haber sunucusu (news server) adı verilen yazılımlarla oluşturulmuş çeşitli alanlar (haber grupları) olduğunu düşünün. Her alanın da içereceği mesajları ifade eden belirli bir ismi var. Örneğin bir müzik grubuyla ilgilenenler için o grubun ismini taşıyan bir alan (haber grubu) olabilir. Aklınıza gelebilecek her konunun ismini taşıyan gruplar olabilir. Internet kullanıcıları haber okuma (news reader) programlarını kullanarak, haber sunucularının adresine bağlanır, ilgili gruba girerler ve bir mesaj başlığı ile sorularını, görüşlerini veya duydukları bir haberi bu gruplara iletebilirler. Başka bir kullanıcı bu mesajı görüp cevap yazabilir. Yani, haber sunucuları ve haber grupları e-posta gibi çalışır ama farkları şunlardır: Haber mesajları size özel değildir; haber grubu adı verilen alanlara kullanıcılar tarafından gönderilir; siz bu alanları takip edersiniz, o gruplardaki mesajları okursunuz. Mesajlar uzunca bir süre burada kalır; herkes görüp bunlara cevap yazabilir. Bir mesaja verilen cevaplar aynı mesaj başlığı altında sıralanır.
Yararı ise çoktur: Örneğin başa çıkamadığınız bir sorununuzu ilgili gruba iletirsiniz, benzer sorunu daha önce yaşamış binlerce kullanıcı size deneyimlerini aktarıp çözüm önerebilirler. Bilmediğiniz bir konuda sorduğunuz soruları yanıtlayabilirler. Veya sadece duygu ve düşüncelerini paylaşabilirler; çeşitli konularda tartışabilirler.

Her haber sunucusunda belirli gruplar açılmış dedik. Peki, bu gruplar belirli haber sunucularında dağınık olmasa da, bir araya getirilse, sadece sizin bağlandığınız sunucu bilgisayara değil de, diğer sunuculara bağlananlar da sizin mesajınızı görse nasıl olur? İşte bu işi sağlayan ağın adı Usenet. Bazı haber sunucuları Usenet’e üye olur, bu ağa bağlı diğer haber sunucularındaki grupları, bu gruplardaki mesajları görmenizi sağlar. Aynı şekilde sizin bir sunucuda yazdığınız mesajları da Usenet’e bağlı diğer sunuculara gönderebilir. Usenet hizmeti veren sunucularda on binlerce farklı konuda grup bulunabilir.

Bazı haber sunucularına sadece belirli kişiler kullanıcı ismi ve şifreyle girebilirler. Microsoft Internet Explorer ile gelen Outlook Express, Netscape Communicator ile gelen Netscape Messenger gibi “haber okuma” yazılımları haber sunucularına erişme olanağı tanır.

Categories: Dökümanlar Tags:
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız
mum