ana sayfa > Dökümanlar > Hafızanızı Nasıl Güçlendirirsiniz?

Hafızanızı Nasıl Güçlendirirsiniz?

Cumartesi, 12 Kas 2011 yorum ekle yorumlara git

Hafızanızdan şikayetçiyseniz ufak tefek şeyleri bile hatırlayamıyorsanız sizin için birkaç egzersiz! Nasıl hafızanızı güçlendireceğinizi öğrenmek gerek!

Hafızanızı güçlendirin

Her şeyi unutan tipten misiniz?Kimyasal formülleri hatırlıyor musunuz? Veya ilk ne zaman seks yaptığınızı? Tabi ki hayır. Çünkü hafıza seçicidir bazı şeyleri daha rahat hatırlarız, çünkü bizim için önemlidir. Ama istediğimiz her şeyi hatırlama potansiyeline sahibiz.

Problem

Tabiiki herkes sizi kimya formüllerinizi hatırlamadığınızdan dolayı affedecektir ama yatakta kız arkadaşınızın ismini yanlış fısıldamanız sorun yaratacaktır. Hatırlamak için çaba harcamanız gerekenler.

İsimler
Telefon numaraları
Yüzler
İşler
Görüşmeler
Doğum günleri
Konuşmalar doğrular(veya yalanlar)

Aslında bunları hatırlamamanızın sebebi yeteri kadar dikkat etmiş olmamanız. Kız arkadaşımın dediği gibi: ‘eğer önemseseydin, unutmazdın’. Biraz üzerinde uğaraşın, hatırladığınızı göreceksiniz.

Çözüm

Aktif olun

Dinlerken, düşünürken ve okurken aktif olun. Notlar alın, kişiyi dinlediğinizde, dinlediğinize dair tavır sergileyin. Pasif kalırsanız, aklınız konudan uzaklaşır.

Odaklanın

Detaylara özen gösterin. Her gün çok fazla bilgi alıyoruz, ama sadece bizim için önemli olanları hatırlıyoruz. O zaman sizin için önemli olanları genişletin. Kendinizi CSI’da çalışıyor gibi düşünün.

İlişki kurun

Yeni öğrendikleriniz ile eskiden bildikleriniz arasında bağlantı kurun. Bazı şeyleri hatırlamak için sayılarla kafiyeli resimler gözünüzün önüne gelsin.

Tekrar edin

Biri hatalı davranınca, hoca yanlış yaptığı şeyi defalarca yazma cezası verirdi. Tekrar, zorla düşünceyi aklımıza koymaktadır. Eğer yeni biri ile tanıştıysanız, ismini tekrarlayın. Yeni bir numara verildiyse, numarayı tekrarlayın.

İsimlerde bağlantı kurun

Önceden tanıdığınız ama ismini unuttuğunuz biri ile karşılaşmak. Bu sorunu çözebilirsiniz kişi ile bir figür arasında bağlantı kurun ve ismini bu yöntemle hatırlayın.

Konsept haritası yapın

Hatırlamak istediğiniz şeyin görsel haritasını çizin. Konuyla ilgili bir şey unutsanız, bu görsel harita gözünüzün önüne gelsin.

Amaç için yön verenler

Aşağıdaki ipuçları hafızanızı güçlendirecektir.

-Bilgiden zevk alın
-İlgili olduğumuz şeyi genelde hatırlarız. Matematikten ve teorilerden nefret ediyor olabilirsiniz ama o teorileri yaratan fizikçilerin sözlerini duysanız , bu formüller daha çok aklınızda kalırdı. Bu her şey için geçerlidir, sevdiğiniz pizzacının numarasını ezbere bilirken, diş hekiminin numarasını bilmemenizin sebebi de budur.

Zaman verin

Bilginin emilmesi için yeterli zamanı vermelisiniz. Bir şeyi hatırlamak istediğinizde enerji düzeyinizi yüksek, konsantrasyonunuzu etkin tutun.

Sakin olun

Baskı bazı inanlar için iyidir, ama çoğumuz sakinken daha iyi çalışırız. Rahatlamanız farkında olmanızı ve hatırlamanızı arttıracaktır.

Seçici olun

Her şeyi hatırlama şansınız yoktur, dolayısıyla seçici olun.

Aklınız aktif olsun

Zihninizi dinamik tuttukça, daha iyi çalışmasını sağlarsınız, bunun için bulmaca çözün, her gün yeni bir kelime öğrenin.

Sağlığınıza dikkat edin

Beyniniz vücudunuza bağlıdır. Düzenli ve doğru beslenin . Çok fazla alkol kullanmayın, bu hafızanızı zedeleyecektir.

Süper hafıza

Bu kadar ipucu odaklanma ve dikkat ile ilgiliydi. Ne hatırlamak istediğinizi hatırlayın ve bunun için çaba harcayın.

Categories: Dökümanlar Tags:
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız
mum