ana sayfa > Dökümanlar > Havadan ilk savaş operasyonu ne zaman yapılmıştır

Havadan ilk savaş operasyonu ne zaman yapılmıştır

Salı, 19 Nis 2011 yorum ekle yorumlara git

Havadan ilk savaş operasyonları, italyan Ordusu’ndaki havacılık gönüllüleri tarafından 1911-1912 yılları arasında Türk-İtalyan savaşı sırasında, Libya’da gerçekleştirildi.
Tripoli’ye gönderilen İtalyan hava birliğinde (19 Kasım 1911), 10 subay, 29 er ve 9 uçak vardı (2 Bleriot, 2 Etrich, 2 Henri Farman ve 3 Nieuport). Bu birlik, daha sonra birkaç Deperdussin ve hava gemisi ile takviye edildi.
İtalyanların Libya’daki hava kuvvetleri, kısa zamanda bir savaş uçağı taburu, bir hava gemisi taburu (4 Mart 1912’de faaliyete geçti), bakım ve onarım için bir fabrika ve deneysel çalışmalar için bir laboratuvardan oluştu. Havacı gönüllülerin görevleri ise, beş ana noktada odaklanıyordu. Havadan keşif, fotogrametri, topçulara hedef tayin etme, havadan propaganda ve hava saldırıları.  Görüldüğü gibi, bu birlik hava kuvvetlerinin günümüzdeki işlevlerinden yalnızca ikisini yerine getiremiyordu: Son derece hafif plan uçaklarla, asker ve cephane nakli mümkün değildi ve havada başka uçaklarla savaş olanaksızdı.
Eğer o dönemde Türklerin de savaş uçakları olsaydı, belki bu ikinci olasılık da gerçekleşebilirdi.

Categories: Dökümanlar Tags:
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız
mum