ana sayfa > Dökümanlar, Sağlık Bilgileri > Kas Ağrısına Zencefilli Çözüm

Kas Ağrısına Zencefilli Çözüm

Pazartesi, 31 Oca 2011 yorum ekle yorumlara git

Bilim adamları, çiğ ya da işlenmiş zencefilin kas ağrılarını hafifletmeye yardımcı olduğunu belirlediler.

Yüzyıllardır Çinli tıp uzmanları tarafından en çok kullanılan tedavi olan zencefilin bugüne kadar ağrı kesici özelliği bakımından geniş kapsamlı olarak üzerinde çalışılmadığını söylediler. daha önce yapılan bazı araştırmalar zencefilin non-sterodiyal anti-inflamatuar ilaçlara benzer anti-inflamatuar ve aneljezik özelliklere sahip olduğunu göstermişti.

Başka bir çalışmada, 36 hafta boyunca günlük 30-500 mg zencefil kullananlarda osteo-artrit’ten kaynaklanan diz ağrısında azalma olduğu belirtilmişti.
The Journal of Pain isimli dergide yayınlanan çalışmada ise Georgia Üniversitesi, Georgia Koleji ve Eyalet Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, çalışmasını 11 gün boyunca zencefil takviyesi alan öğrenciler üzerinde yürüttüler.
74 öğrenciye çiğ, işlenmiş zencefil ya da boş ilaç (plasebo) verildi. Daha sonra araştırmacılar egzersiz sonrası ağrı oranlarını ölçtüklerinde, çiğ ve işlenmiş zencefil yiyenlerde ağrı oranının yüzde 23 ve 25 oranında düştüğünü belirlediler. Ayrıca işlenmiş zencefilin analjezik faydasını artırmadığı görüldü

Categories: Dökümanlar, Sağlık Bilgileri Tags:
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız
mum