ana sayfa > Dökümanlar > makine mühendisliği

makine mühendisliği

Cuma, 11 Kas 2011 yorum ekle yorumlara git

Makine mühendisliği (İngilizce; mechanical engineering, Almanca; maschinenbau), her türlü mekanizmaların, mekanik sistemlerin ve enerji dönüşüm sistemlerinin konstrüksiyonu, imalatı ve imalat planlanması konularında eğitim ve araştırma yapan bir mühendislik dalıdır. Makine mühendisliği bölümünden mezun olanlara “Makine Mühendisi” unvanı verilir.
Mühendislik faaliyetlerinin en eskisi ve en geniş mühendislik alanlarından biri olan makine mühendisliği, makinalar, enerji ve imalat yöntemleri ile ilgilenir. Makine mühendisleri takım tezgahlarının yanı sıra endüstrinin tüm dalları için makinalar ve donanımlar tasarlar ve imal ederler. Örneğin; türbinler, baskı presleri, hafriyat makinaları, besin işleyiciler, iklimlendirme ve soğutma sistemleri, yapay kalpler ve uzuvlar, uçaklar, dizel lokomotifler, otomobiller, kamyonlar, kitle ulaşım araçları için motorlar vb. Makina mühendisi, çalıştığı kurumun yapısına göre, mekanik sistemlerin, gaz ve buhar tribünlerinin, pistonlu kompresörlerin, nükleer reaktörlerin, içten yanmalı motorların, soğutma, ısıtma, havalandırma sistemlerinin tasarımını yapar, geliştirir. Bunu yaparken kullanışlılık ve ucuzluk faktörlerini göz önünde bulundurur.

Enerji konusundaki uzmanlık alanında, makine mühendisleri, elektrik generatörlerini tahrik edecek hidrolik türbinlerin ve buhar gücü oluşturacak kazanlar, motorlar, türbinler ve pompaların tasarımı, üretimi ve çalıştırılmasıyla ilgilenirler. Enerji santralleri tasarlarlar, çalıştırırlar ve yakıtların ekonomik yanması, ısı enerjisinin mekanik güçe dönüştürülmesi ve bu gücün yararlı işler yapmak için kullanılması ile ilgilenirler. Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme alanında, makine mühendisleri; evler, işyerleri, ticaret binaları ve endüstriyel tesislerde kontrollü sıcaklık ve nem koşulları sağlarlar. Besinlerin soğuk tutulması, soğuk depolama ve buz üretim tesisleri için gerekli donanım ve sistemleri geliştirirler.

Makine mühendisleri ayrıca yolcu, savaş ve yük gemilerinde makinalar tasarımında, otomotiv endüstrisinde otomobiller, kamyonlar ve otobüsler tasarımında ve üretiminde ve hava-uzay endüstrisinde yeni uçak ve uzay araçlarının tasarımında çalışmaktadırlar.
Makine mühendisliği programı
Bir termik santral.
Makina mühendisliği programı, her türlü mekanik sistemlerin ve enerji dönüştürüm sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi, üretiminin planlanması ve bakım konularında eğitim ve araştırma yapar.
Program;
Mekanik bilimi,
Statik
Dinamik
Akışkanlar mekaniği
Mukavemet
Nanomekanik,
Makine teorisi ve dinamiği
Mekanizma tekniği
Makine dinamiği
Mekanik titreşimler
Otomatik kontrol
Endüstriyel hidrolik
Endüstriyel pnömatik
Robotik
Mekatronik
Isı ve Enerji Bilimi,
Termodinamik
Isı transferi
Isıtma-Soğutma-İklimlendirme (HVAC)
Akım makineleri
Hidrolik makineler
Termik turbomakineler
İçten yanmalı motorlar
Motor tasarımı
Motorlu taşıtlar
Malzeme bilimi,
Malzeme bilgisi ve mühendislik malzemeleri
Malzeme muayeneleri
Kompozit malzemeler
Konstrüksiyon,
Teknik resim
Makine elemanları
Transport tekniği
Triboloji (Yağlama tekniği)
İmalat,
İmal usulleri
Talaşlı imalat yöntemleri
Kaynak Bilgisi
Döküm Bilgisi
Ölçme tekniği
Mekanik tesisat
Mühendislik Matematiği
Sonlu Elemanlar Yöntemi,.. v.s. derslerden oluşur.
Makine mühendislerinin çalışma alanları:
Makine mühendisliği bölümü çok geniş bir çalışma alanına sahiptir. Mekanik sistemlerin ve enerji dönüşüm sistemlerinin konstrüksiyonunda tasarım mühendisi, araştırma geliştirme laboratuarlarında Ar-Ge mühendisi, projelendirilen sistemlerin imalatında imalat mühendisi, imalat hatlarından çıkan ara ve nihai ürünlerin kontrolünde kalite kontrol mühendisi ve imalatı yapılan projelerin montajında montaj mühendisi, bu sistemlerin işletmesinde işletme mühendisi ve bakım-onarım mühendisi olarak çalışmaktadırlar. Özel sektörde ve kamu sektörüne ait fabrika veya işyerlerinde her türlü mekanik sistemlerin, gaz ve buhar türbinlerinin, kompresörlerin, nükleer reaktörlerin, içten yanmalı motorların, soğutma, havalandırma, ısıtma sistemlerinin tasarımında çalışılabileceği gibi, serbest çalışma imkanı da vardır

Categories: Dökümanlar Tags:
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız
mum