ana sayfa > Dökümanlar > Oxford Üniversitesi Hakkında Bilgi

Oxford Üniversitesi Hakkında Bilgi

Pazar, 30 Eki 2011 yorum ekle yorumlara git

Oxford Üniversitesi (İngilizce: University of Oxford), İngiltere’nin Oxford kentinde bulunan bir üniversitedir. 12. yüzyılda kurulan okul, Anglo-sakson dünyanın en eski üniversitesidir. Günümüzde de dünyanın en saygın eğitim kurumlarındandır.
Üniversite yaklaşık 130 ülkeden 18000′den fazla öğrenciye eğitim vermektedir.

Oxford Üniversitesi, kendi kendini yöneten 39 kolejin bir çeşit federal sistem içerisinde bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Bunlara ek olarak, Hristiyan derneklerce kurulmuş yedi adet özel kolej de üniversiteye dahildir.

Otuz kolej ve tüm özel kolejler hem lisans hem de lisansüstü seviyesinde öğrenci kabul etmektedir. Yedi kolej ise sadece lisans üstü öğrenci kabul ederken, bir kolej yalnızca akademisyenlere yöneliktir. Geriye kalan bir kolej ise yarı zamanlı eğitim alanında uzmanlaşmıştır.

Akademik Yıl
Bir akademik yıl 3 döneme bölünmüştür. Michaelmas dönemi Ekim’den Aralık’a, Hilary dönemi Ocak’tan Mart’a, Trinity dönemi Nisan’dan Temmuz’a kadardır.

Tanınmışlık
Oxford Üniversitesi, Times İyi Üniversiteler Kılavuzu’nda 2003, 2004, 2005, 2006, 2007 yıllarında İngiltere’deki en iyi üniversite seçildi.

Dünya’da ise 2003 yılında THES – QS World University Rankings listesinde Harvard ve Cambridge’den sonra Dünya’nın en iyi 3. üniversitesi seçildi.

Kütüphaneler
* Bodleian Kütüphanesi
* Hooke Kütüphanesi
* Sackler Kütüphanesi
* Radcliffe Bilim Kütüphanesi

Müzeler
* Ashmolean Müzesi (sanat ve tarih müzesi)
* Pitt Rivers Müzesi (antropoloji ve kazıbilim (arkeoloji) müzesi)
* Oxford Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi
* Bilim Tarihi Müzesi

Categories: Dökümanlar Tags:
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız
mum