ana sayfa > Dökümanlar > Peloponez Savaşı Nedir – Peloponez Savaşı ne zaman olmuştur

Peloponez Savaşı Nedir – Peloponez Savaşı ne zaman olmuştur

Pazartesi, 20 Haz 2011 yorum ekle yorumlara git

Peloponez Savaşı(431-404 ), iki büyük yunan kent devleti (Sparta-Atina) arasındaki bir savaşın adıdır. Savaşın, amaçı Antik Yunanistan coğrafyasına kimin hükmediceği belirlemektir. Demokrasiyle yönetilen Atina, ile daha oligarşik bir yönetime sahip olan Sparta arasındaki bu savaşta Mora Yarımadası ve Makedonyadaki devletler Spartayı, Tesalya ve tüm Batı Anadoludaki devletler de Atinayı destekledi.

Ayrıca Perslerde, Spartaya destek oldu. Savaşı Sparta kazanmasına rağmen, bu iktidar mücadelesinden zamanla Atina galip çıktı ve tüm Yunanistanı egemenlik altına aldı.

Yunanistan ve Dünya Tarihinde önemli bir yeri olan bu savaşa mitolojik ve siyasi pek çok anlamda yüklendi. Savaşcı bir toplum olan Spartalılar ve Sparta Ares ile, Atina ise Athena ile özdeştirildi. Mitolojide de Athena her seferinde, kaba güç kullanan Ares’i yener. Politik olarakta Atina demokrasinin beşiği ve savunucusu olarak, Sparta ise baskıcı, savaşcı ve komün tarzından dolayı, özellikle soğuk savaş döneminde komünizm ile özdeştirildi.

Categories: Dökümanlar Tags:
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız
mum