ana sayfa > Sağlık Bilgileri > Şeker Bağımlılığı Nedir ?

Şeker Bağımlılığı Nedir ?

Pazar, 23 Ağu 2009 yorum ekle yorumlara git

Şeker tutkusu, çoğumuzun şikâyet ettiği alışkanlıklar arasındadır.

Tatlının dayanılmaz cazibesi alacağımız kiloları ya da yakalanabile-ceğimiz hastalıkları gözardı etmemize neden olur. Araştırmacılar yıllardır şekerin insanlar üzerindeki etkisini araştırıyor. Bazı araştırmalar kesin olmasa da neden şekere olan tutkumuzu yenemediğimiz konusunda bazı sonuçlar veriyor.

Her şeker aynı mı?
Her şeker aynı değildir. Vücudumuza en zararlı olanlar işlemden geçirilmiş ve genellikle beyaz renge sahip olan şekerlerdir. Bu gıdalar işlemden geçirilirken barındırdıkları tüm değerli mineralleri kaybeder ve elimizde kalan tek şey bir küp şekerdir.

Şeker ihtiyacını nasıl karşılayalım?
Doğal şekerler bunun için oldukça uygun bir seçim. Bu sağlıklı karbonhidratlar, bitkilerden elde edildiklerinden vücudunuz için yeterli ölçüde şeker almanıza ve aynı zamanda kilonuzu korumanıza yardımcı olacaktır. Bu besinler tam tahıllar, sebzeler, meyveler ve baklagiller olarak sıralanabilir. Besin piramidine göz attığınızda, çoğu insanın gerekli kalorinin yüzde 45 – 65’lik bölümünü karbonhidrat içeren besinlerden elde etmesi gerektiği fark edilebilir. Bu tat değişikliğine alışmanız bir hafta gibi kısa bir sürenizi alır. Ancak bu şekilde beslenmek uzun vadede büyük değişikliklere sebep olur ve hayatınızı düzene sokmanızı kolaylaştırır.

Categories: Sağlık Bilgileri Tags:
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız
mum