ana sayfa > Yemek Tarifleri > Shoarma Nedir – Shawarma Nedir

Shoarma Nedir – Shawarma Nedir

Pazar, 27 Haz 2010 yorum ekle yorumlara git

shoarma swarma shawarma diye de bilinir. dönerin değişik bir adlandırmasıdır. Türkiye’de adı yeni duyuluyor. çılgınlar gibi tüketilmeye başlanan bir fast food oluyor.

nasıl yapılır yapılışı :

Shawarma bir çubuk üzerinde et veya tavuk marine şeritler yerleştirerek yapılır; bir soğan ya da domates ve lezzet için destenin en üstünde yer alıyor. The meat is then roasted slowly on all sides as the spit rotates in front of or over a flame for a period of several hours (see rotisserie ). Et sonra yavaş önünde kopyası döner ya da birkaç saatlik bir dönem için bir alev üzerinden tüm yakasında (et lokantası) görmek kavrulmuş olduğunu. Traditionally a wood fire was used but for modern times, a gas flame is more common. Geleneksel bir odun ateşi kullanılan ancak zaman için bir gaz alev daha yaygındır. While many specialty restaurants might offer two or more meat selections, some establishments have just one skewer. Birçok özel restoranlar, iki veya daha fazla et seçimleri teklif olabilir, bazı işyerlerinin sadece bir şiş var.

Different sorts of meat can be used for the shawarma; the principle is that the meat will be placed on a spit, and can be grilled even for the whole day. Et Farklı sıralar shawarma için kullanılabilir; ilkesi olan et bir tükürük alınacaktır, ve ızgarada olabilir Tüm gün için bile. Chunks of fat within the meat make sure that the shawarma stays juicy. Et içinde yağların parçalar bu shawarma sulu kalır emin olun.

After cooking, the meat is shaved off the stack with a large knife, an electric knife or a small circular saw , dropping to a circular tray below to be retrieved. Yemek sonra, et ve büyük bir bıçak, bir elektrik bıçak veya küçük bir daire testere ile yığını altında dairesel bir tepsi için atılan alınamaz Kapalı tıraş olduğunu. Shawarma is most commonly eaten as a fast food , made up into a sandwich wrap with pita bread or rolled up in lafa (a sweet, fluffy flatbread ) together with vegetables and a dressing. Shawarma en yaygın hızlı yemek, bir sandviç tamamlaması halinde Pita ekmek ile yapılmış veya lafa olarak sebze ve (bir tatlı, kabarık flatbread) birlikte yukarı haddelenmiş yemiş bir sos. Vegetables commonly found in shawarma include cucumber , onion , tomato , lettuce , eggplant, parsley , pickled turnips , pickled gherkins , cabbage , and in some countries, such as Romania, Bulgaria, Jordan, Israel, or the United Arab Emirates, french fries . Sebzeler sık shawarma bulunan salatalık, soğan, domates, marul, patlıcan, maydanoz, salamura turnips, salamura turşusu, lahana, ve Romanya, Bulgaristan, Ürdün, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri, Fransızca patates gibi bazı ülkeler dahil.

Common dressings include tahini (or tahina), Amba sauce (pickled mango with Chilbeh) and hummus , flavored with vinegar and spices such as cardamom , cinnamon , and nutmeg . Common pansumanlara tahin (veya tahina), Amba sos Chilbeh ile (salamura Mango) ve humus, sirke ve baharatlar ile ilişkili kakule, tarçın gibi ve küçük Hindistan cevizi içerir. Chicken shawarma is often served with garlic mayonnaise , toum (garlic sauce), pomegranate concentrate, skhug (a hot chili sauce), or any combination of the three. Tavuk sıklıkla sarımsak mayonez, toum (sarımsak sosu), nar konsantresi ile skhug hizmet olduğunu shawarma (sıcak biber sosu), üç veya herhangi bir kombinasyon. Once the shawarma is made, it might be dipped in the fat dripping from the skewer and then briefly seared against the flame. Sonra shawarma yapılır, bu yağ ve şişlemek ve damlama ardından kısa bir süre ateşe karşı kurutulmuş olarak dipped olabilir. In Syria and Lebanon , chicken shawarma are generally toasted after being made up, whereas those made of lamb or beef are immediately eaten. Suriye ve Lübnan, tavuk shawarma genellikle uydurdu sonra, bu kuzu veya sığır eti yapılmış ise kızarmak olduğunu hemen yemiş bulunmaktadır.

Beef can be used for shawarma instead of lamb, and turkey is also occasionally used instead of chicken. Sığır eti yerine kuzu shawarma, ve kullanılabilir Türkiye de zaman zaman yerine tavuk kullanılır. In Saudi Arabia, goat is equally as common as beef or lamb and is often the preferred primary meat for purists. Suudi Arabistan olarak, keçi eşit olarak sığır eti veya kuzu gibi yaygındır ve genellikle purists için tercih edilen başlıca et olduğunu. Less common alternatives include fish and sausage . Daha az yaygın alternatifler balık ve sosis içerir. Some shawarma stores use hot dog buns or baguettes , but most have pita and lafa . Bazı shawarma mağazalar sosis buns veya baguettes kullanmak, ama en Pita ve lafa var. Sometimes, beef shawarma—despite its name—contains some lamb in addition to the beef, to ensure juiciness. Bazen, sığır eti shawarma-adını rağmen, sululuk sağlamak için sığır eti ek olarak bazı kuzu içerir.

Categories: Yemek Tarifleri Tags:
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız
mum