ana sayfa > Dökümanlar > Smart Dashboard Kurulumu – Firewall

Smart Dashboard Kurulumu – Firewall

Çarşamba, 15 Haz 2011 yorum ekle yorumlara git

Merhaba;
Firewall’ın ne olduğunu anlatarak (Firewall Nedir?) başladığımız makale yolculuğumuz Check Point Kurulumu ile devam etmişti. Şimdi ise Check Pointe bağlanıp managament işlemlerini yapabileceğimiz, kurallar oluşturup politikalar install edebileceğimiz Smart Dashboard kurulumuna geldi.

Peki nedir Smart Dashboard?
Smart Dashboard Check Point ürünü ile gelen ve tüm yönetimsel işlemleri yapabileceğiniz bir konsoldur. Bu konsolda Check Point ürünü için kurallar tanımlayabilir, VPN domainler oluşturabilir, SSL-VPN yapılarını yönetebilir, Userlar açabilirsiniz. Kısacası Smart Dashboard Check Point firewall ürününün eli  ayağıdır.

Kuruluma geçmeden önce kurulum sonunda elde edeceğimiz Smart Dashboard ekran görüntüsüne bir bakalım.

clip_image001[6]

Resim – 1

Kurulum kolay olduğu için kurulum adımlarını tek tek numaralandırarak yazmayacağım. Direk olarak ekran görüntüleri ile kuruluma başlayalım.

-CD takıldıktan sonra ilk olarak aşağıdki ekran görüntüsü gelir. Bu ekranda istersek Evaluation Seçeneklerine bakabilir, installation hakkında daha fazla bilgi alabiliriz.

clip_image002[6]

Resim – 2

-Next ile ilerlediğimizde ise artık tüm yazılımların vazgeçilmezi olan lisans anlaşmasını onaylamamız gerekir. Lisans anlaşmasını onaylayarak geçebiliriz.

clip_image003[6]

Resim – 3

-Lisans anlaşmasından sonra Check Point product options ekranı ile karşılaşırız. Check Point Express seçeneği minimum alan ve configurasyon demektir. 15 günlük deneme sürümünde dahi Check Point Enterprise Pro seçeneğini seçebilirsiniz. Merkez ve şube gibi lokasyonlarınız varsa bu seçimi yapmalısınız.  Check Point Enterprise Pro’yu seçerek next diyoruz.

clip_image004[6]

Resim – 4

-Check Point Enterprise Pro seçiminden sonra aşağıdaki ekran görüntüsü gelecektir.  Burada ister demo ürünü kurabilir, isterseniz varolan konfigurasyondan import export yapabilirsiniz. Yeni bir kurulum yapıyorsanız New Installation diyerek devam etmelsiniz.

clip_image005[6]

Resim – 5

-New installation ile yeni kuruluma başladığımızda bize hangi ürünleri kullanmak istediğimiz soran ekran gelir. Bu ekrandadaki ürünler sizin lisanslama yapınız ile direk ilgilidir. Örneğin, Eventia reporter bir raporlama ürünüdür. Ben VPN-1 Pro, SmartCenter ve SmartConsole diyerek kuruluma devam ediyorum.

clip_image006[6]

Resim – 6

-Next diyerek ilerleidğimizde ise SmartCenter tipini belirlememiz gerekiyor. Bu ekranda ilk kurulumumuz olduğu için Primary SmartCenter diyerek yola devam ediyoruz. Ayrıca LOG Server kurlumu da bu ekranda belirtiliyor.

clip_image007[6]

Resim -7

-Next dediğimizde ise aşağıda göreceğiniz ekran götüntüsü gelecek. Bu ekranlarda yaptığımız işlemlerin özeti ve kurulum dosyalarının lokasyonlarını görebilirsiniz.

clip_image008[6]

Resim – 8

-İlk olarak VPN-1 Pro kurulumu gerçekleşecek. New Installation da seçimi yaptığımızı hatırlayın. Daha sonra kurulum, dosyalarının lokasyonlarını gösteren ekran ile devam edecek.

clip_image009[6]

Resim – 9

clip_image010[6]

Resim – 10

-Bu kurulumdan sonra ise Smart Console kurulumu yapılacak. Kurulum için lokasyon belirtmemiz istenecek. Next diyerek kuruluma başlıyoruz.

clip_image011[6]

Resim – 11

-Next diyerek devam ettiğimizde ise Client tarafında için seçimleri yapmamız gerekli. Buradaki tüm ürünleri kurabileceğiniz gibi seçimde yapabilrsiniz. En önemli ürünler ise;

1 – Smart Dashboard ( Yönetim Konsolu )

2 – SmartView Tracker ( Loglama ve izleme sistemi )

3 – SmartView Monitor ( Check Point monitoring ) dir.

clip_image012[6]

Resim – 12

-Bu seçimlerden sonra next ile devam ettiğimizde ise kurulum dosyaları kopyalanacak, kurulum lokasyonu seçilecek ve kurulum tamamlanacaktır. Sıralı ekran görüntüleri aşağıdadır.

clip_image013[6]

Resim – 13

clip_image014[6]

Resim – 14

-Kurulum böylece tamamlandı. Smart Dashboard, SmartView Tracker ve SmartView Monitor simgeleri masa üstünde belirecektir.

clip_image015[6]

Resim – 15

-Sıra artık Smart Dashboard ile Check Pointe logon olmaya geldi. Smart Dashboard simgesini tıkladığınızda aşağıaki ekran görüntüsü gelir. Daha önceki makalede belirttiğimiz gibi bağlantı için internal IP adresi yazmamız gerekli.

clip_image016[6]

Resim – 1

-Kurulum sonrası Smard Dashboard aracını OK diyerek açtığımızda ilk açtğınızda yine lisanslama ile ilgili ekranlar bizi karşılayacak. Burada lisans bilgilerini girebilirsiniz.

clip_image017[6]

Resim – 16

-Tüm bu işlmerden sonra kurulumu tamamlamış ve aşağıdaki ekran görüntüsünü elde etmiş oluruz. Bu ekran bizim tüm yönetimleri yapacağımız Smart Dashboard ekranıdır.

clip_image018[6]

Resim – 17

-Böylece firewall tanımı ile başladğımız ve Check Point kurulumu ile devam ettiğimiz makalemizde Check Pointe logon olmak ve yönetim işlmlerini yapmak için gerekli Smart Dashboard, kurulumunu tamamladık. Tekrar hatırlatmak gerekirse Smart Dashboard bizim Check Point üzerinde tüm yönetimleri yapabileceğimiz yönetim konsolumuzdur. Bu konsol sayesinde kurallar yazabilecek, ilkeler belirleyebilecek ve gerekli loglamaları sağlayabileceğiz.

Kurulum sonrası ve Smart Dashboard logon sonrası makalemizden sonra sıra Check Point ürününü sağlıklı highlevel şekilde kullanmaya geldi. Sırası ile kural yazmayı, SmartView Tracker kullanmayı, NAT configurasyonu, VPN konfigurasyonu gibi gelişmiş makalelerle Check Point ürününü tanımaya devam edeceğiz.

*Ben bu kurulumda R60 serinisini kullandım. Check Point ürününün şu an R65 versiyonu çıktı. Unutulmamsı gereken kurulumun hepsinde aynı olduğudur.

**VMWare gibi sanal makinalarda Chack Point kurulumunu tamamne kendiniz yapabilrsiniz. Yapmanız gereken tek şey Vmware Bridge modda kullanmak ve bir interface (ethernet) daha eklemek. Test etme ve kendinizi geliştirme imkanını bu şekilde bulabilirsiniz

Categories: Dökümanlar Tags:
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız
mum