ana sayfa > Dökümanlar > Stephen Hawking "Evrenin Orijini" konferansında

Stephen Hawking "Evrenin Orijini" konferansında

Cuma, 11 Kas 2011 yorum ekle yorumlara git

Kudüs (AA) – Evren biliminin en büyük teorisyenleri arasinda gösterilen ”tekerlekli sandalye”ye mahkum Ingiliz fizikçi Stephen Hawking, Kudüs’te, Ibrani Üniversitesi’nde ”Evrenin Orijini” konulu bir konferans verdi.

Stephen Hawking’in konusmasini izlemek isteyenler, erken saatlerden itibaren üniversiteye akin etti. Güvenlikten de geçirilen izleyiciler, üniversitenin içinde yüzlerce metrelik uzun kuyruklar olusturdu.

Hawking’in konferans verdigi yaklasik 1000 kisilik salon tümüyle dolarken, konferans salonuna sigmayanlar, üniversitenin baska bir salonunda hazirlanan ekrandan Hawking’in konusmasini canli olarak izleme firsatini buldular.

Tekerlekli sandalyesi üzerine monte edilen bilgisayariyla, bir refakatçi esliginde konferans verecegi salona getirilen Hawking’i, konferans salonundaki tüm izleyciler, ayakta alkislayarak karsiladi.

Sesini de yitirdigi için 1985 yilindan bu yana kendisi için özel hazirlanmis tekerlekli sandalyesinde, yazilari sese dönüstüren bilgisayariyla iletisim kuran Hawking, arkasina kurulan dev ekrandan da konusmasini slaytlarla destekledi.

Ilk sözleri ”Beni isitebiliyor musunuz” olan Hawking’e, salonu dolduran tüm izleyiciler, hep birlikte ”Evet” diyerek yanit verdi.

”Afrika’nin orta yerindeki Bosongolular’a göre, baslangiçta yalnizca karanlik, su ve büyük tanri Bumba vardi. Bir gün Bumba, mide rahatsizligindan çektigi agri nedeniyle günesi kustu, hala aci çeken Bumba, ayi, yildizlari, sonra hayvanlari, leopari, timsahi, kaplumbagayi ve en sonunda insani kustu.”

Konusmasinin ilk satirlarinda bu sözlere yer veren Hawking, bu yaratilis mitinin, diger birçok benzeri gibi, herkesin ortak sorusu olan ”Niye buradayiz, nereden geldik” gibi sorulara yanit bulmaya çalistigini hatirlatti.

Aristo’dan Einstein’a birçok örnek vererek, evrenle ilgili düsünce ve çalismalari aktaran Hawking, bugün gelinen noktada, bazi çok büyük basarilar elde edilmesine karsin her seyin çözümlenmedigini söyledi.

Henüz gözlemlere iliskin iyi bir kuramsal anlayisa sahip olunamadigini, bu nedenle evrenin gelecegi konusunda emin olunamayacagini ifade eden ünlü fizikçi, kozmolojinin oldukça heyecan verici ve devingen bir konu oldugunu belirtirken, ”niçin buradayiz ve nereden geldik” gibi ”eski” sorulara yanit verme çagina yaklasildigini anlatti.

Categories: Dökümanlar Tags:
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız
mum