ana sayfa > Sağlık Bilgileri > Tüp Bebek

Tüp Bebek

Çarşamba, 28 Tem 2010 yorum ekle yorumlara git

Son yıllarda çeşitli nedenlerle çocuğu olmayan kadınların değişik bir yöntemle çocuk sahibi olmaları sağlanmaktadır. Bu amaçla doku kültürü yapımına benzer şekilde deney tüpünde embriyo kültürü yapılmaktadır.

Tüp bebek yapmak için önce kadından yumurtlama zamanı laparoskopi ile yani karından sokulan bir kanül aracılığıyla alınan yumurta, erkek spermi ile bir petri kutusu  içinde (döllenme ortamı) karşılaştırılır ve inkubasyon için bekletilir. Bu şekilde, invitro, yani tüp içinde döllenen insan yumurtası, gerekli şartların sağlanmış olduğu durumlarda döllenmeyi izleyen 24 ila 48 saat içinde bölünmeye başlar. Daha sonra morula safhasına ulaşan embriyo taslağı önce büyüme ortamına alınır ve daha sonra da bir sonda ile servikal kanaldan (karın boşluğuna açılan delik) rahim içine yerleştirilir. Uterusta implante edilmesi yani yuvalanması sağlanan embriyonun zamanla normal bir fetüs gibi ana karnında büyümesi beklenir. Doğum zamanı geldiğinde tüp bebek sezaryenle dünyaya getirilir.

Tıptaki teknik gelişmeler günümüzde o kadar gelişmiş ve haberleşme sistemlerinin aracılığıyla bize ulaşması o kadar kolaylaşmıştır ki, eskiden konuşulması bile doğru sayılmayan konular, medya aracılığıyla hepimizin dikkatini çekmeye başlamıştır. Önce insanlarda çocuk doğurma, yani çoğalma fizyolojisine kısaca bir göz atmakta yarar var. Hayvanlarda bütün memelilerde olduğu gibi insanlarda iki ayrı cinsiyet vardır. Ve bu özellik erkek ve kadın diye iki ayrı bireyde, gamet denilen cinsiyet hücrelerinde ve onların kromozomlarında toplanmıştır. Bu hücreler kadında over dediğimiz yumurtalıklarda, erkeklerde ise testis denilen husyelerde yapılmaktadır.

Cinsiyet farklılığın dış belirtileri, cinsiyet organlarının da iki cinste farklı olması ile belirgindir, yani kadın ve erkek bu bakımdan eşit yaratılmamıştır. Kadında rahim (uterus), meme, çiftleşme kanalı (vagina), dış genital organ (vulva), yumurtalık  (over), yumurtalık kanalı (fallop borusu) gibi organlar vardır. Erkekte ise, bunlara karşılık çiftleşme organı (penis), yumurtalık (testis), yumurtalık kanalı (epididim) bulunur.

Üreme nasıl gerçekleşiyor ? : Çoğalma dediğimiz olay, ancak kadın cinsiyet organlarındaki yumurtalıklarda yapılan yumurtanın (ovum), erkeklerin testislerinde yapılan meni dediğimiz sıvı içindeki yumurta hücresi (sperm) ile birleşmesi ve gametin meydana gelmesiyle mümkün olabilmektedir.

Kadınlar periyodik olarak muayyen günlerde iki adet adet kanamasının ortasına rastlayan günde yani ayda bir defa ve genellikle tek bir yumurta yumurtlarlar. Erkekler ise cinsel heyecan ve uyarı sonucu hemen her zaman kadınlardan farklı olarak milyonlarca sperm boşaltırlar. Çocuğun olması için cinsel temas sonucu dişi hücre ile erkek hücrenin kadın vücudu içinde, yani rahim içinde buluşmaları ve döllenmeleri gerekmektedir. Bu randevu normal yerinde olmadığı zaman dış gebelik dediğimiz olay meydana gelebilir ki, bu, bütün emeklerin boşa gitmesi demektir. Çünkü bebek, ancak embriyo şeklinde yerleşebileceği yuvasında, yani rahim içinde gelişebilir. ve 280 günde dünyaya gelebilecek kadar büyüyebilir.

Herşeye rağmen, tıbbi ve cerrahi tedaviden sonuç alınamayan vakalarda tüp bebek yapmak için doktorlar çeşitli metotlar geliştirmişlerdir. Bunlardan tüp içinde döllenme (invitro fertilisation – IVF) metodu ile tüp bebek yapılmasında anneden alınan ovum (oosit) dışarıda bir deney tüpünde babanın spermiyle birleştirilerek (gamet) elde edilir. Daha sonra bu gamet, fallop borusuna transfer edilerek “GIFT” denilen metotla anneye verilir ve embriyonun rahim içinde gelişmesi sağlanır.

Sperm sayısı düşük olan erkeklerin kısırlık tedavisinde son zamanlarda mikroşirurji denilen bir ameliyat metodu ile erkeklerin testislerinden sperm elde edilmektedir. Mikrocerrahi ile  epididimden sperm aspirasyonu  (MESA) tekniği veya testislerden aspirasyon (TESA) tekniği ile kocadan elde edilen sperm kadına verilmektedir.

Endoskobik operasyonlar, yani kadının karnını açmadan, uygulanan metotlar da vardır. Son zamanlarda bu tür ameliyat teknikleri çok gelişmiştir. Öyle ki, elektron mikroskop denilen mikroskop büyütmesi altında sperm, kadın yumurta hücresi içine enjekte edilmektedir. Böylece bu (ICSI)  tekniği ile iki yumurtanın birleşmesi yani döllenme sağlanmaktadır. Bundan sonra rahimde normal gebelik gibi takip edilen cenin’ in fetüs şeklinde büyümesi gözlenmekte ve bir tehlikeye maruz kalmaması için de normal gününde sezaryenle doğum yapılması sağlanmaktadır.

Categories: Sağlık Bilgileri Tags:
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız
mum