ana sayfa > Dökümanlar > VDSL 2 Nedir ? Fiyatı nedir ? WebServer olur mu ?

VDSL 2 Nedir ? Fiyatı nedir ? WebServer olur mu ?

Perşembe, 07 Nis 2011 yorum ekle yorumlara git

Triple Play denilen ses, görüntü, hızlı internetin bir arada sunulması için tasarlanmış bir sistem Böylece VDSL2 ile yüksek hızlarla alınabilecek internet televizyonu yayını (IPTV), HDTV, Videofon, VoD, online oyun oynama, gibi aklınıza gelebilecek yüksek hızda internet bağlantısı gereksinimi duyan  hizmetlerin tamamı sağlanabilecek. Very High Speed Digital Subscriber Line2 kelimelerinin kısatmasıdır. Anlaşılır bir dilde yüksek hızda internet bağlantısı diyebiliriz.
Avrupada bu teknoloji yaygınlaşmakta ve Türkiye olarak pekde geç kalmış değiliz.

VDSL Nedir diye sorarsanız aslında VDSL, kısa mesafede hattın uzunluğuyla ters orantılı olarak yüksek hız data transferi sağlayan bir teknolojidir. Yani burada anlayabileceğiniz gibi mesafenin büyük bir önemi var.  ADSL teknolojisinde halende kullanmakta olanlar bilirler santrale 1km mesafedeki birinin 1Mps bağlantı ile indirme hızının santrale 10km uzaktakiyle aynı olmadığını görebilmekteyiz. İşte VDSL tam bu noktada bize yardımcı oluyor.

VDSL teknoloji ADSL den farklı bir karmaşık yapısı var. En büyük avantajı daha uzak mesafelere yüksek erişim olanağı sağlayabilmesidir.

Bilmem kaç kat daha hızlı internet ?

Ulen ben şimdi bundan alayım bir Counter Strike serveri kurarım üff beeeee ne hızlı olur ?

WebServer’ime ayda 200 usd bayılacağıma VDSL2 alırım evde Host barındırırım harika..!

Ulen buradan XXXX ‘in sayfasına bir saldırı düzenlesem saniyede yüzmilyarlarca SYN Attack ile sistemi anında çökertirim..!

Öyle değil..!

VDSL2 sayesinde, kullanıcılar 30Mbit’lik internet hızı saniyede yaklaşık 8MB’lık indirme hızına indirme yapabilirsiniz. Fakat upload yani yükleme hızı 1Mbit ile sınırlandırılmış. Yani ne kadar yüksek download yaptığınız değil önemli olan bu hız artışı ile o kadar iyi upload edebilmektir fakat  8Mbit’ten 32Mbit’e kadar olan bütün bağlantı seçeneklerinde upload hızı 100KB/s seviyesinde tutularak internet kullanıcılarının PC’lerini sunucu gibi kullanmaları engellenecek. Torrent ve E-Mule gibi paylaşım platformlarının yanı sıra, oyun ve web sunucusu kurmak isteyen kullanıcılar yine Telekom’un 10Mbit’lik direkt hatlarını uçuk paralara almaya devam edecekler..!

Yani TTNET yüksek hızda internet bağlantısı verecekken aynı oranda yükselmesi gereken UPLOAD hızını malesef ki sınırlamakta.

Ya kardeşim neden sınırlıyorsunuz ?

Kendileri Server Sistemleri, VOIP Sağlayıcıları, WebHosting firmalarından parayı kırıyorlarda ondan..! Ben başka bir ihtimal göremiyorum malesef…

Sonuç olarak TTNET teknolojiyi kendi istediği gibi kullanıcıya sunmakta ve yine eskiden olduğu için SINIRLAMAKTA…

Ayrıca şunuda belirteyim. ADSL modeminizi değiştirmek zorunda kalacaksınız. Yani VDSL internet bağlantsı isterseniz ADSL modeminizide çöpe atacaksınız ….

VDSL 2 Fiyatları

Erişim Hızı (Kbit): 16384/1024
Kota (GB): Limitsiz
Nakil Ücreti: 29YTL
Aylık Ücreti: 98,04 YTL

Erişim Hızı (Kbit): 32768/1024
Kota (GB): Limitsiz
Nakil Ücreti: 29YTL
Aylık Ücreti: 128,44 YTL

Tabi bu açıklanan ücretlere TOPTAN ibaresi konulmuş yani biz son kullanıcılara biraz daha pahalıya mal olacak gibi gözüküyor.

Kimler VDSL2 hizmetinden yararlanabilecek?

İşte en can alıcı soru … İlk etapta çok az kullanıcının VDSL2 hizmetinden yararlanabileceğini söylemek lazım ADSL ilk çıktığı zamanı hatırlarsınız herkeze veremiyorlardı. Hatta bir ara Port sıkıntısı bile baş göstermişti. Eğer santrale olan uzaklığınız 1 km’den daha az  ve santral ile aranızdaki kablo düzgünse yani kırık ezik vs. durumlar yoksa, 32 mbit hızında VDSL2 hizmeti alabilirsiniz. 32 mbit hızı, santrale çok yakın olacaksınız demektir. 16 Mbit olan tarifede ise santrale olan uzaklığınız 1.6 km – 2 km gibi bir mesafe malesef. Yani santrale 3km gibi bir mesafedeyseniz malesef ki sizin için şuan bir hayal… Ancak TTnet Fiberoptik kablolama yaparsa o zaman 10km ötedeki kişilerede VDSL hizmeti verilebilir buda ancak ve ancak yüksek maliyetli yatırımlarla olabilecek bir iş… Bizim asfaltı çökmüş mahalleye belediye 3 aydır yama bile yapmazken TTnet in kalkıpda bizim mahalleye Fiber Optik kablo çekeceğini pek düşünmüyorum.

Tabi teknoloji hızla ilerlemekte yarın ne getirir bilinmez… Fakat TTnet de biraz kendinden fedakarlık etmek zorunda…

Categories: Dökümanlar Tags:
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız
mum